Jakie materiały są potrzebne do stworzenia strony www?

Materiały należy dostarczyć przede wszystkim w wersji elektronicznej, uporządkowane i spójne.

Teksty

Wszystkie teksty najlepiej przygotować w edytorze tekstowym takim jak MS Word lub OpenOffice Writer, zebrane w jednym pliku używając stylów, tak aby wygenerowany automatycznie spis treści ułożył się w strukturę, na której będzie bazowała nawigacja strony.

W miejscach, w których mają się pojawić zdjęcia, należy wstawić stosowną adnotację z nazwami plików do wykorzystania w danym miejscu.

Wskazane jest również podanie alternatywnych zdjęć do umieszczenia w tymże miejscu, gdyby okazało się, że np. kolorystycznie lepiej one pasują do całości.

Grafiki

Wszelkie grafiki, takie jak logo, papiery firmowe, projekty reklam najlepiej dostarczyć w formacie wektorowym.

Dostarczone elementy identyfikacji wizualnej są bardzo ważną częścią materiałów graficznych, na których może się oprzeć grafik tworzący szatę graficzną strony.

Fotografie

Zdjęcia na strony powinny być dostarczone w jak największej rozdzielczości. Najlepiej w formacie JPEG. Dopiero w ostatnim etapie przygotowania grafiki zostaną zmniejszone do potrzebnego formatu tak, aby nie utracić jakości.

Każde zdjęcie należy starannie wybrać, tak aby ilustrowało dokładnie to, co w danym miejscu chcemy powiedzieć. Ponadto każde zdjęcie powinno posiadać swój obszerny opis.

Zrobienie zdjęć najlepiej zlecić profesjonaliście. Jeśli jednak nie możesz wydać pieniędzy na profesjonalną jakość i chcesz zrobić zdjęcia sam pamiętaj, żeby:

 • wykonywać zdjęcia przy bardzo dobrym oświetleniu, najlepiej zastosować sztuczne doświetlenie,
 • używać statywu,
 • wykonywać wiele ujęć tego samego obiektu, tak aby można wybrać to najlepsze,
 • wypróbować nietypowe sposoby ustawienia aparatu, przykucnąć, wejść na wzniesienie,
 • zadbać o to, by na zdjęciach było widać perspektywę,
 • dobrze zakomponować tło, tak aby w tle nie było niepotrzebnych obiektów.

Jakie są potrzebne zdjęcia do sliderów?

Bardzo często projektując stronę stosuję slider umieszczony na samej górze patrz przykład

Chcąc zachować takie proporcje, potrzebuję zdjęć mających stosunek szerokości do wysokości z grubsza 3:1, czyli inaczej mówiąc rozdzielczość np. 6000 X 2000 px, które po zmniejszeniu do 1000 X 333 px wstawiam spokojnie do slidera (tak jak w podanym przykładzie).

Większość średniej klasy aparatów fotograficznych nie wykona zdjęć o takich proporcjach, gdyż jest to zazwyczaj stosunek boków 3:2, 4:3 lub zbliżone.

W celu rozwiązania tego problemu możemy skorzystać z darmowych bądź płatnych tzw. banków zdjęć (za płatne fotki płaci dodatkowo Klient), gdzie znajdziemy o odpowiedniej dla nas wielkości i tematyce fotografie - robię to sam w ramach opłaty za stronę, jeśli Klient tego sobie życzy.

Jeśli jednak zależy nam na wstawieniu własnych zdjęć, to opcjonalnie należy:

 1. Zatrudnić profesjonalnego fotografa z odpowiednim do zadania sprzętem.
 2. Zakupić (jeśli nie mamy) aparat fotograficzny wysokiej klasy spełniający powyższe kryteria ;-)
 3. Zastosować funkcję do robienia zdjęć panoramicznych - jeśli mamy taką w aparacie, przez co uzyskamy odpowiedni rozmiar zdjęcia.
 4. Zrobić zwykłym cyfrowym aparatem zdjęcia samemu we własnym zakresie w taki sposób, aby można je było połączyć w jedną panoramiczną fotografię. Jak coś takiego uzyskać?
  Czytaj poradnik nr 2 
  Połączenia zdjęć podejmuję się dokonać samemu w ramach opłaty za stronę, jednak muszą one spełniać opisane w poradnikach kryteria - z pustego, to i Salomon nie naleje:-)

Więcej na temat fotografii i zdjęć dowiesz się tutaj:

Jak robić lepsze zdjęcia?

Krótki kurs fotografii na potrzeby stron internetowych

Nazwy plików

Wszystkie pliki powinny posiadać nazwę dokładnie opisującą ich zawartość. Przygotowując tekstową część strony należy wskazać pliki graficzne, które mają zostać w danym miejscu użyte oraz krótki alternatywny opis, który zostanie wyświetlony w przypadku, kiedy obrazek nie będzie mógł zostać wyświetlony. Na przykład:

Znajdą Państwo w naszej ofercie najlepsze gatunki win:

 • wina czerwone (czerwone_kieliszek_stol.jpg - nazwa i format pliku) (Czerwone wino na starym stole - napis alternatywny);
 • wina białe (biale_butelka_piwnica.jpg) (Butelka białego wina w piwnicach);
 • szampany (butelka_kubelek_lod.jpg) (Butelka szampana w kubełku z lodem);
 • Inne zdjęcia do wykorzystania:
 • korek_pieczatka_chateau_latour.jpg (Korek z pieczątką Château Latour);
 • korek_pieczatka_chateau_latour6.jpg (Korek z pieczątką Château Latour);
 • winogrona_zielone2.jpg (Winogrona zielone);
 • winogrona_lisc.jpg (Młode liście winogron).

Na czym można zaoszczędzić?

Zaoszczędzić można, przede wszystkim redukując ilość czasu, który projektant musi poświęcić na przygotowanie strony.

Sprawę ułatwi:

 • dostarczenie profesjonalnie przygotowanej identyfikacji wizualnej;
 • rzetelne przygotowanie dużej ilości tekstu do wstawienia na stronę (pokazując odpowiednią hierarchię informacji oraz powiązania z innymi plikami);
 • dostarczenie wysokiej jakości materiałów graficznych wraz z ich opisami tekstowymi (grafiki przygotowywane wcześniej na potrzeby reklamy, zdjęcia wykonane wcześniej przez profesjonalistów).

 

100% pozytywnych opinii w Google – 15 lat doświadczenia przy tworzeniu stron

Opinie umieszczone w Google są niezależne. Nie ma możliwości ich usunięcia, czy też zmiany treści. Można na nie jedynie odpowiedzieć. Są one wiarygodne, gdyż nie można nimi manipulować.

 

 

 

100% pozytywnych opinii w Google – 15 lat doświadczenia przy tworzeniu stron

Opinie umieszczone w Google są niezależne. Nie ma możliwości ich usunięcia, czy też zmiany treści. Można na nie jedynie odpowiedzieć. Są one wiarygodne, gdyż nie można nimi manipulować.

 

 

 

Obszar działalności – tworzenie stron internetowych w miastach:

Obszar działalności
Tworzenie stron internetowych w miastach:

Witold Czuba Tworzenie stron Warszawa, Wrocław i Legnica | Teksty SEO pozycjonujące strony | Grafika na strony internetowe | Mapa strony | Polityka prywatności
Adres:, Marynarska 54, 59-220, Legnica, dolnośląskie, Polska, tel.: +48 780 060 995, pon. - czw. 8:00 - 16:00

 

Witold Czuba

Tworzenie stron Warszawa, Wrocław i Legnica | Teksty SEO pozycjonujące strony | Grafika na strony internetowe | Mapa strony | Polityka prywatności

Marynarska 54, 59-220 Legnica,, dolnośląskie, Polska,
tel.: +48 780 060 995,
pon. - czw. 8:00 - 16:00