Starałem się pisać ten poradnik w taki sposób, w jaki sam bym chciał go widzieć jako czytelnik: prosty, zrozumiały, czasem dowcipny, rzeczowy i zwięzły, lecz na swój sposób wyczerpujący. Mam nadzieję, że ten styl przypadnie Ci do gustu i wszystko zostało podane na przysłowiowym widelcu.
Po co powstał ten poradnik?
Wiele osób zastanawia się, jaką domenę wybrać: dla strony osobistej, firmowej, sprzedażowej, bloga, forum czy sklepu. Jest tyle możliwości, a przecież trzeba się zdecydować na jedną nazwę (domenę). Co wybrać? Ten poradnik na 100% pomoże Ci w rozwiązaniu tego typu dylematów. 30 tipów domenowych to zbiór wszystkich porad, jakie przyszły mi do głowy. To kompletny zbiór zasad. Jeśli będziesz po kursie mieć dalej jakieś wątpliwości - koniecznie napisz mi o tym. Uwzględnię to przy rozwijaniu poradnika.
Czym jest domena?
Domena to Twój adres w Sieci. Podobnie jak w prawdziwym świecie (w "realu") masz swój adres osobisty, czasem firmowy, adres Twojej szkoły, poczty itd. Tak w Internecie adresami są domeny. Jeśli zatem chcesz w jakikolwiek sposób zaistnieć w Sieci - musisz mieć własną domenę. Najczęściej więcej niż jedną.
Rodzaje domen
Podstawowe rodzaje domen to:
>.com (w zamyśle: komercyjne)
> .net (firmy związane z działalnością internetową)
> .org (organizacje)
> .edu (edukacja; od pewnego czasu każdy może zarejestrować domenę edu.pl)
> .gov (instytucje rządowe, państwowe; te domeny mają dużą siłę pozycjonerską - podobnie jak .edu czy edu.pl)
>.info (serwisy informacyjne)
> .biz (biznes)
> .name (serwisy prywatne; w Polsce rzadko stosowane)
> domeny narodowe, czyli domeny z końcówkami: .pl (Polska), .uk (Wielka Brytania), .fr (Francja) itd.
> kombinacje domen globalnych i narodowych, np..com.pl (komercyjne firmy polskie lub zagraniczne),.net.pl (firmy związane z działalnością w Sieci),.gov.pl (polskie instytucje rządowe)
> regionalne, np.: .krakow.pl (tzw. domeny drugiego poziomu)
> subdomeny - jeśli masz zarejestrowaną jakąś domenę, np. prosty.pl, możesz na jej bazie zbudować dowolną ilość subdomen, np. galerie.prosty.pl; oczywiście płacisz tylko raz (za domenę), a subdomeny nic Cię już nie kosztują.
Czym jest świetna domena internetowa?
Będziesz to wiedzieć po lekturze tego poradnika ;-)
Doskonała domena to taka, która będzie Twoim atutem, a nie kulą u nogi. To taka, która zwiększy Twoją sprzedaż, będzie rozpoznawalna, pomoże Ci odnieść sukces w Internecie. Przykłady świetnych domen? Proszę bardzo: onet.pl, nazwa.pl, home.pl, reloj.pl, celeber.pl, google.com, yahoo.com, godaddy.com.
Dla mnie jest to zdecydowanie najważniejsza kwestia: rozszerzenie lub potoczniej - końcówka. Wszystkie moje podstawowe serwisy mają rozszerzenie .pl (regionalne, narodowe, właściwe dla naszego kraju). Dlaczego? Powodów jest wiele. Oto 7 najważniejszych:
Powód 1
Końcówka .pl jest najpopularniejsza w Polsce. Większość ludzi końcówkę .pl w ogóle kojarzy z... domenami. Więc jeśli ktoś zapomni rozszerzenie Twojego adresu, najpewniej będzie szukał (wpisywał w pasku przeglądarki lub w polu wyszukiwania) Twoją nazwę z rozszerzeniem .pl. A jeśli pod tym adresem nie będzie zaparkowany Twój serwis, tylko... (patrz kolejny punkt)
Powód 2
Jeśli zarejestrujesz domenę z inną końcówką, np. .com.pl lub .eu, sporo ryzykujesz. Załóżmy (zupełnie hipotetycznie), że chcesz mieć dla swojego sklepu internetowego z butami domenę buty.pl,
ale jest zajęta. Szukasz innych rozszerzeń i okazuje się, że buty.eu jest wolna. Zatem napalasz się, jak diabli, i rejestrujesz tę domenę w 2 minuty. OK, super. Tylko teraz pomyśl: jeśli pod domeną z końcówką .pl (czyli tutaj: buty.pl)
znajduje się serwis, który nie jest dla Ciebie bezpośrednią konkurencją (powiedzmy jakaś fundacja, stowarzyszenie itp. - choć z butami to akurat wypaliłem, hehe), to jeszcze nic wielkiego się nie dzieje. Ktoś pod adresem buty.pl
nie znajdzie butów na sprzedaż (a szuka właśnie butów lub wprost Twojego serwisu, którego rozszerzenia zapomniał), więc poszuka chwilę dłużej i być może znajdzie Twój sklep. Być może... bo są jeszcze inne rozszerzenia i jest wyszukiwarka. Jeśli ktoś nie znajduje tego, czego szukał po wpisaniu adresu bezpośrednio w pasku przeglądarki, najczęściej rezygnuje z dalszych prób i szuka już w Google. Więc nie jest Ci do śmiechu. A jeśli pod adresem buty.pl
jest Twoja konkurencja, czyli inny sklep z butami - masz duuuży kłopot. Promując swój sklep, w znacznym stopniu promujesz konkurencję. Czy o to Ci chodzi?
Powód 3
Rozszerzenie .pl ma największe zaufanie w Polsce. Jak widzę www.NazwaSerwisu.pl
to już wiem, że podchodzą poważnie do biznesu. Jak widzę www.NazwaSerwisu.eu
/biz /info czy /net, to... zawsze odrobinę mniej. Dlaczego? Bo skoro nie mają .pl, to:
a) nie było wolnej, gdy chcieli zarejestrować, więc wzięli inne rozszerzenie; poszli na łatwiznę - mogli przecież wymyślić inną domenę i zarejestrować ją z rozszerzeniem .pl. Może ta firma jest cienka...?
b) nie znają się na domenach, nie wiedzą, że rozszerzenie .pl jest optymalne - może w innych aspektach też są słabi...? itp., itd.
Może trochę przesadzam i nie każdy myśli tak, jak ja. Zgoda. Nie zmienia to faktu, że KAŻDA szanująca się firma powinna mieć domenę z rozszerzeniem .pl (przynajmniej firmową). Kropka.
Powód 4
Jeśli działasz w Polsce, optymalne jest rozszerzenie .pl. Jeśli działasz w Polsce i poza granicami - zainwestuj również w rozszerzenie .com. Również, tzn. najlepiej, jeśli będziesz mieć obydwie domeny: .pl i .com. Powód? Patrz punkty 1-3.
Powód 5
Jeśli kiedyś przyjdzie Ci sprzedać Twoją domenę, najpewniej najwięcej weźmiesz za domenę z rozszerzeniem .pl.
Powód 6
Jeśli ktoś inny działa pod jakąś tam nazwą i ma rozszerzenie .pl, a Ty tę samą nazwę wykorzystasz pod innym rozszerzeniem, czasami możesz mieć kłopoty. Kiedy? Gdy naruszysz dobre imię tego od .pl, gdy naruszysz zasady zdrowej konkurencji, gdy to jemu przysługuje prawo do danej nazwy. Tym bardziej stawiaj na oryginalność swojej nazwy i na rozszerzenie .pl.
Powód 7
Pamiętaj: wiele osób w Polsce nie wie (tych mniej wyedukowanych w nowych technologiach), że są inne domeny niż z rozszerzeniem .pl! Jeśli Twoja grupa docelowa to właśnie tacy ludzie, domena z innym rozszerzeniem może w sposób znaczący utrudnić Ci prowadzenie biznesu czy ebiznesu.
Domena czy subdomena? Co lepsze? Co wybrać?
W zdecydowanej większości przypadków lepsza jest domena (oczywiście z rozszerzeniem .pl, jeśli udało Ci się przespać wczorajszy tip ;-)
Bywają jednak wyjątki od tej reguły:
1. Jeśli chcesz zbudować pewną markę na jakiejś domenie, możesz mieć główny, podstawowy serwis na domenie (np. stronę firmową), a blog czy forum na subdomenie. Wtedy wystarczy prosta nazwa, która mówi wszystko: www.blog.jakasnazwa.pl
lub www.forum.jakasnazwa.pl.
Sam korzystam z tego rozwiązania.
2. Jeśli zależy Ci na wypozycjonowaniu jakiejś domeny, to możesz na subdomenach postawić np. kilka serwisów tematycznych, które również będziesz pozycjonować. Efekt? Subdomeny wzmocnią od strony pozycjonerskiej domenę.
3. Czasami można pokusić się o tworzenie stron sprzedażowych na subdomenach. O co chodzi? Masz np. serwis firmowy: www.jakasfirma.pl.
I sprzedajesz kilka produktów. Tworzysz im strony sprzedażowe na subdomenach domeny firmowej: www.produkt1.jakasfirma.pl, www.produkt2.jakasfirma.pl
itd. Niekiedy taka taktyka może mieć sens (np. przy znacznej liczbie produktów, które chcesz promować na osobnych serwisach). Ja jednak preferuję tworzenie stron sprzedażowych na osobnych domenach.
4. Jeśli masz zarejestrowaną domenę, możesz utworzyć na jej bazie dowolną ilość subdomen. Oczywiście z dowolnymi słowami. Dlatego subdomeny dają Ci dużą swobodę w wymyślaniu adresów.
Dlaczego subdomena najczęściej jest gorsza od domeny? Oto 3 podstawowe powody:
1. Jest dłuższa od domeny
2. Wygląda mniej profesjonalnie
3. Trudniej ją zapamiętać
Na koniec jeszcze jedna wskazówka: unikaj jak ognia subdomen na darmowych hostingach! Oczywiście możesz postawić na takiej subdomenie jakąś mini stronkę z Twojego zaplecza pozycjonerskiego. Ale np. Twój blog ekspercki, sklep, forum czy - aż strach wymówić - stronę firmową? Nigdy!
Od początku zainwestuj parę złotych w domenę. Nie będziesz mieć w przyszłości problemów z przenoszeniem serwisu pod inną domenę (gdy dojrzejesz w końcu do tej decyzji ;-)
Aaa, jeszcze jedno: nigdy nie bierz domeny czy subdomeny w dzierżawę. Co to w ogóle ma być? Budowanie biznesu wokół czyjejś domeny? Całkowite uzależnianie się od tego kogoś? Zapomnij o takim rozwiązaniu. Po ukończeniu tego kursu będziesz w stanie wymyślić sobie świetną domenę bez problemu.
Z pewnością są osoby, które się ze mną nie zgodzą. Jestem w tym względzie niemal ortodoksyjny. Po prostu dobra domena dla mnie to taka, która ma w sobie wyrazy niemające polskich znaków. Oczywiście mówię o poprawnej pisowni tych wyrazów. Przykład? Proszę bardzo (prawdopodobnie go znasz): www.zlotemysli.pl
Gdyby Mateusz Chłodnicki miał jeszcze raz od zera tworzyć swój e-biznes, myślę, że wymyśliłby inną (czyt. lepszą) domenę.
Powiesz: "Ale przecież Złote Myśli są bardzo popularne. Wiele osób zna to wydawnictwo. I stronkę www.zlotemysli.pl.
Więc w czym problem?"
Problem w tym, że ta domena ma polskie znaki ;-)
Sam myślę o zbudowaniu platformy dla darmowych i płatnych ebooków (ten pomysł musi jednak poczekać na swój czas). Nawet zarejestrowałem domenę: www.CzytanieNaEkranie.pl.
Myślę, że jest o klasę lepsza od www.zlotemysli.pl. Dlaczego? Bo:
1. Nie ma polskich znaków
2. Ma sens (będzie o tym mowa przy tipie #4)
3. Ma aliterację i rym (będzie o tym mowa w tipie #12)
4. Łatwo ją zapamiętać (tip #5)
5. Łatwo ją podyktować (tip #6)
6. Ciężko popełnić błąd wpisując tę domenę w pasku przeglądarki
7. Fajnie przekazuje zawartość serwisu: czytanie na ekranie to właśnie czytanie ebooka
Domeny z polskimi znakami nie są dobrym wyborem, ponieważ:
1. Trzeba się zastanawiać, jak wpisać domenę do paska przeglądarki: z polskimi znakami czy bez nich? Mam wpisać www.zlotemysli.pl
czy www.złotemyśli.pl
- a może jeszcze inaczej?
2. Przy dyktowaniu takiej domeny, najczęściej trzeba wyjaśniać, że nie ma ona polskich znaków (jeśli masz wersję tej domeny również z ogonkami - ten problem akurat odpada).
3. Często domena z polskimi znakami wygląda dziwnie, że tak powiem, właśnie dlatego, że nie ma polskich znaków w zapisie domeny. Przykład? Co myślisz, widząc domenę:www.zdzblo.pl
? (a to przecież takie oczywiste, że to chodzi o źdźbło, hehehe).
4. Ponieważ już od dłuższego czasu (od 2003 roku) można rejestrować domeny z polskimi znakami (typu www.żółw.pl
,zamiast www.zolw.pl
), mając domenę z wyrazami z ogonkami (w poprawnej pisowni), ale bez ogonków - powinieneś mieć również domenę z ogonkami. Dlaczego? Bo część osób wpisze Twoją domenę z ogonkami, więc lepiej, żeby trafili na Twój serwis, a nie konkurencji, prawda? Zatem zwiększasz koszty (dodatkowa domena do rejestracji i przedłużania). Jeśli jednak postanowisz tak właśnie zrobić, zdecyduj się na jedną z tych 2 domen (oczywiście najlepiej na tę bez ogonków) i zrób przekierowanie 301 na jedną z nich (będzie o tym mowa w tipie#26).
Jest tyle możliwości zarejestrowania dobrej domeny bez polskich znaków, że daj sobie spokój z ó, ę, ś , ą itd. Nie warto.
Dlaczego warto mieć domenę z sensem? To proste:
1. O wiele łatwiej ją zapamiętać
2. Taka domena zawsze coś mówi
Co to znaczy "domena z sensem"? To domena, która zawiera słowo / słowa ze słownika (języka polskiego lub obcojęzyczne) ułożone w sensowny zwrot / pojedyncze słowo. Tak generalnie można powiedzieć.
Przykłady? Proszę bardzo:
1. www.WirtualnaPolska.pl
- oczywiście przeszli na wp.pl (jest przekierowanie na krótszą domenę). Ta domena mówi, czego dotyczy serwis (ta dłuższa oczywiście!). Co prawda nie dosłownie, ale od razu wiadomo, że chodzi o coś związanego z netem i że prawdopodobnie jest to działalność prowadzona na skalę ogólnopolską.
2. TajemniceEbiznesu.pl
- moja domena sprzedażowa. Ma jedną wadę: podwójne "e". Jednak jej zalety, moim zdaniem, przeważają zdecydowanie wady: ta domena po prostu mówi bardzo wiele na temat tego, co się pod nią kryje (SzkolenieTajemniceEbiznesu.pl
było by oczywiście przesadą ;-) Poza tym, ma 2 doskonałe słowa: tajemnice i ebiznes. Te słowa same w sobie sprzedają. Inne zalety tej domeny: łatwa do podyktowania i zapamiętania.
3. www.CzasDzieci.pl
- ostatnio gram z córcią w różne gierki na tym serwisie ;-) Nie polecam, bo pożera to czas, hehe. Pamiętaj, że taka domena - choć ma sens - jest bardzo banalna i trochę nijaka; mało kto po tygodniu będzie pamiętał, czy chodziło o www.czasdzieci.pl, www.czasdziecka.pl
czy może www.czasdladzieci.pl.
Pamiętaj jednak, że takie domeny nie nadają się na markę! Jeśli chcesz zbudować rozpoznawalną markę w Sieci (i poza Siecią - w realu), postaw na unikalną nazwę (nie słowa pospolite, typu www.wygodnebuty.pl
).
Do czego najlepiej nadają się domeny 2, a nawet 3 wyrazowe z sensem? Na strony sprzedażowe (lub strony typu squeeze page budujące bazę mailową).
Domeny z sensem, 2 lub 3 członowe można rozdzielić myślnikiem, ale o tym będzie jeszcze mowa (tip#9).
Zatem tytuł tej lekcji ("Twórz domeny z sensem") powinien być odpowiednio rozumiany: twórz takie domeny, jeśli... jest sens ;-) (dla brandingu i budowania marki tego sensu raczej nie ma).
To chyba żadna nowość dla Ciebie. Im łatwiej zapamiętać domenę, tym jest lepsza:
- większy jest jej potencjał marketingowy;
- jest więcej warta;
- dotrze do większej liczby osób;
- obniży koszty marketingu (nie trzeba wiele razy "męczyć" kogoś, żeby zapamiętał taką domenę).
OK. No więc spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, jakie cechy powinna posiadać domena, aby była łatwa do zapamiętania:
1. Możliwie krótka
Reguła bardzo ogólna. Generalnie faktycznie tak jest: im krótszy adres, tym łatwiej go zapamiętać. Prędzej zapamiętasz domenę www.bar.pl niż www.superbar.pl
(swoją drogą - obydwie zajęte ;-). Jednak nie zawsze krótsza domena jest łatwiejsza do zapamiętania. Prędzej zapamiętasz www.domdomen.pl
niż www.domeno.pl
.
Jednak zasada pozostaje zasadą: najczęściej im krótsza domena, tym łatwiej ją zapamiętać (tip#8)
2. Bez myślnika/ów
Hmm, no właśnie. Domenę z myślnikiem/ami trudniej zapamiętać. Dlatego jeśli masz zarejestrowane 2 warianty tej samej domeny, np: www.bardzotaniedomy.pl i www.bardzo-tanie-domy.pl, często dobrym rozwiązaniem jest promowanie domeny bez myślników (i przekierowanie domeny z myślnikami na tę domenę). Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy podstawowym sposobem Twojego e-marketingu ma być pozycjonowanie - wtedy postaw na domenę z myślnikami (tip#9)
3. Unikaj zbędnych przedrostków
Popularne stało się np. dodawanie na początku "i" (i jak Internet) lub na końcu "24" (czyli przez 24 godziny, non-stop). Jak uważasz: lepiej zapamiętać domenę www.lekarze.pl
czy www.ilekarze.pl
? A w przypadku www.pralki.pl
i www.pralki24.pl
? A może do tego www.24pralki.pl
? ;-)
4. Nie stosuj skrótów
Kolejna generalna zasada. Skróty są bardzo trudne do zapamiętania. Nie sugeruj się wyjątkami typu PZU, NBP (na pewno?), CBA (na pewno?) czy CIA (każdy zna skrót, choć nie każdy kojarzy, że chodzi dokładnie o skrót nazwy Central Intelligence Agency). To są wyjątki; zresztą te nazwy wzrosły poza Internetem. Ty zapewne zaczniesz od Sieci. Tym bardziej skróty niemal zawsze będą złym wyborem (tip#14)
5. Nie stosuj cyfr
Znajdzie się kilka wyjątków od tej reguły (np. nazwy poszczególnych produktów, typu www.nokiae66.pl
). Nie zmienia to faktu, że cyfry najczęściej utrudniają zapamiętanie domeny (tip#11)
6. Nie używaj trudnych wyrazów
O jakie wyrazy chodzi? Np. dźwigar, aprowizacja, profuzja, diureza, frenezja... ;-)
7. Rejestruj rozszerzenie .pl
Dokładnie! Najlepszą zapamiętywalność w Polsce mają domeny .pl. Kolejny argument za tym, aby trochę ruszyć głową i opracować dobrą domenę z rozszerzeniem .pl (a nie iść na łatwiznę i jeśli .pl jest zajęta - rejestrować inną końcówkę).
Na koniec tej lekcji pamiętaj, że dobrze jest zrobić testy. Zanim zdecydujesz się na postawienie na 1 domenę, zrób test kilku wariantów. Wystarczy wykorzystać do tego Twoich znajomych, rodzinę. Podajesz im np. przez telefon nazwę domeny i... po tygodniu pytasz o nią ponownie. Z pewnością wynik może Cię czasami zaskoczyć ;-)
Pamiętaj, że domena powinna być dopasowana do funkcji i zadań, jakie przed nią stawiasz. Jeśli będzie to domena "wyszukiwarkowa" (zdecydowana większość wejść przez Google), wtedy dyktowanie domeny schodzi na plan dalszy (nie mówię, że w ogóle nie jest wtedy ważne - po prostu nie jest priorytetem). Nie zmienia to faktu, że w większości przypadków łatwość dyktowania domeny ma niebagatelne znaczenie. Łatwość i jednoznaczność jej brzmienia. O co chodzi?
Domena łatwa do podyktowania to domena:
1. Krótka (tip#8)
Nie zawsze tak jest. Bo np. www.dbpb.pl
trudniej podyktować niż www.supersamochody.pl. Chodzi jednak o generalną zasadę: im krótsza domena (mniej dyktowania), tym lepiej. I mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu przy dyktowaniu, a może raczej przy zrozumieniu przez słuchającego.
2. Z sensem (tip#4)
Jak widzisz, opracowywanie dobrej domeny to w większości przypadków sztuka kompromisu. Nie da się stworzyć domeny, która będzie doskonała pod każdym względem. Po prostu się nie da. W tym przypadku jest podobnie. Jeśli domena ma być z sensem dla łatwego jej podyktowania (np. www.taniepranie.pl), to najczęściej nie będzie to domena dobra dla brandingu, budowania marki - tutaj najlepiej sprawdzą się nazwy abstrakcyjne, nowe słowa, zlepki wyrazów itp. (tip#18).
3. Bez polskich liter (tip#3)
Mam na myśli domeny, które zawierają słowa pisane normalnie (poprawnie) z polskimi znakami, np. www.rozdzka.pl
(żeby nie było nieporozumień: chodzi o słowo "różdżka" ;-) W takim przypadku najczęściej trzeba tłumaczyć niejako sens, budowę domeny: "słuchaj, wejdź na wuwuwu rozdzka peel, tylko to jest po prostu różdżka, ale bez polskich znaków, czyli rozdzka, tak, tak, ry o zy dzy ky a" - wcale nie robię sobie tutaj jaj.
Co innego z domenami z polskimi znakami (tzw. IDNy), czyli np. www.różdżka.pl. Jestem jednak przeciwnikiem takich domen - moim zdaniem, nie przyjmą się w naszym kraju.
4. Jednoznaczne brzmiąca
O co chodzi? Spójrz na 2 domeny: www.cep.pl
i www.ceb.pl.
Wiesz już, o czym mówię? Litery "p" i "b" podobnie brzmią, zatem jeden usłyszy "cep", a kto inny "ceb". Oczywiście możesz powtórzyć, przeliterować domenę. Nie zmienia to faktu, że taka niejednoznaczność będzie utrudniała Ci życie i będziesz ją przeklinać.
5. Bez cyfr (tip#11)
Cyfry w domenach to generalnie zły pomysł. Dodatkowo utrudniają także dyktowanie. Dlaczego? Bo jeśli powiesz komuś: "Wejdź na wuwuwu trzy razy tak peel", to skąd ten ktoś ma wiedzieć, że mówisz o domenie www.3xtak.pl, www.3razytak.pl,
a może www.trzyrazytak.pl
? (swoją drogą, domeny do wzięcia ;-)
Można by długo pisać o dyktowaniu domen, ale nie rozwadniajmy tematu. Podstawowe zasady już znasz. Nic jednak nie zastąpi testu. Po prostu podyktuj domenę kilkunastu osobom: "face to face" i przez telefon. Usłyszysz ich reakcje i już będziesz wiedzieć, czy tę domenę łatwo podyktować.
Dobrym pomysłem jest zróżnicowanie osób, na których testujesz domenę. Niech to będą nie tylko osoby młode, z doskonałym słuchem. Jeśli Twój tata, tak jak mój, ma słabszy nieco słuch, test na nim będzie miał podwójną wartość: dowiesz się, czy w trudnych warunkach (słabe łącze telefoniczne, szumy, rozmowa w samochodzie, na wolnym powietrzu, przez trzeszczący komunikator internetowy, z dzieckiem płaczącym obok... - ale się rozpędziłem, hehe ;-) domena jest szybko i jednoznacznie kojarzona i rozumiana.
Ten tip jest w pewnym sensie opcjonalny i nie zawsze można / należy przykładać do niego wagę. Chodzi o odpowiedni język przy opracowywaniu domeny. Twoja domena powinna "przemawiać", trafiać do Twojej grupy docelowej. Innego słownictwa używa młodzież, a innego osoby starsze.
Przykłady?
Sklep z muzyką
- wersja dla bardzo młodych ludzi (powiedzmy <17): www.coolmuza.pl
- wersja dla nieco starszej młodzieży i osób w średnim wieku (18-50): www.dobramuzyka.pl
- wersja dla osób starszych (>51): www.zloteprzeboje.pl
;-)
Oczywiście to tylko przykłady mające na celu wykazanie różnic w słownictwie, jakim posługują się ludzie w różnym wieku.
Portal / serwis o pracy
- wersja dla ludzi młodych (<30): www.jobman.pl
- wersja dla starszych, czyli dla mnie, hehe (>30): www.damyprace.pl
Jeśli chodzi o język w domenie, zwróć uwagę na jeszcze jeden aspekt. Nazwy obcojęzyczne mogą sprawić nie lada problem np. Polakom. Przykłady: www.seesawseen.pl
(lepiej napiszę z wielkich liter: www.SeeSawSeen.pl
), www.hopelessfuture.com
, www.goodfurniture.com
itp. Angielskie wyrazy to generalnie nie jest zły pomysł dla domen promowanych w Polsce, ale najlepiej jeśli będą jednoznacznie i prosto wymawiane. Myślę o wyrazach typu: enter, smart czy format.
Jeszcze raz podkreślę: nie traktuj tego tipa obligatoryjnie. Znajdziesz wiele wyjątków od tej zasady. Niemniej jednak, warto analizować tworzoną domenę również pod kątem języka.
Odpowiedź jest krótka: TAK, długość domeny ma znaczenie. Generalnie im krótsza domena, tym lepiej. Dlaczego? Bo:
1. Łatwiej ją zapamiętać
Szybciej zapamiętasz www.jeden.pl
niż www.trzystajeden.pl
2. Szybciej się ją dyktuje
Nie tylko szybciej się ją dyktuje - również jest mniejsze prawdopodobieństwo, że popełnisz błąd przy dyktowaniu.
3. Lepiej wygląda
Krótka domena najczęściej wygląda lepiej od długiej: jest bardziej zbita, łatwiej "ogarnąć" ją wzrokiem. Wiele osób krótkie domeny uważa za bardziej profesjonalne od długich. Mówiąc inaczej: krótka domena może budzić większe zaufanie.
4. Łatwiej / szybciej wpisać ją do przeglądarki
Łatwiej i szybciej. Niby detal, ale zawsze chętniej i częściej wpisujemy bezpośrednio w pasku przeglądarki krótkie domeny, niż długie tasiemce. W Internecie każdemu się śpieszy, dlatego im krótsza domena, tym lepiej.
5. Lepsza do graficznego przedstawiania
Co mam na myśli? Jeśli masz długą domenę, np. www.taniedobremebleogrodowe.pl
, wtedy zajmuje ona dużo miejsca przy zapisie. Jest to w wielu miejscach niewygodne. Jeśli np. masz mało miejsca na reklamę, to długa domena (aby można było zmieścić ją w polu reklamowym) musi być napisana odpowiednio małym drukiem. Pominięcie "www" trochę pomaga (skraca zapis), ale niewiele. Natomiast przy krótkiej domenie nie dość, że można ją lepiej graficznie przedstawić (większa czcionka w polu o danej szerokości), to dodatkowo - jeśli masz miejsce - możesz obok domeny wpisać jeszcze tagline (hasło marketingowe). Innymi słowy, podobną ilość miejsca w linijce zajmie: www.TanieDobreMebleOgrodowe.pl
co:www.ogrodowe.pl
- meble do ogrodu
Niestety większość krótkich nazw jest już zajęta. Więc prawdopodobnie przyjdzie Ci zarejestrować jednak dłuższą domenę. Chociaż... Jeśli chodzi o wyrazy pospolite, to rzeczywiście: niewiele zostało. Natomiast jeśli chcesz budować markę wokół domeny, to i tak najczęściej nie będzie to słowo pospolite.
Sam ostatnio myślę nad domeną dla jednego z moich e-biznesów. I z rozszerzeniem .pl jest cała masa fajnych 5-literówek. Gorzej z rozszerzeniem .com. Tutaj to czasami mam wrażenie, że ludzie rejestrują w trybie losowym, co popadnie. Dlaczego tak uważam? Bo nie tylko zarejestrowane są słowa pospolite z rozszerzeniem .com, ale również przeróżne zbitki słowne. Jednak jeśli dobrze się nagłowisz, to i z rozszerzeniem .com znajdzie się fajna 6-literówka.
Jedna z gorętszych kwestii związanych z domenami: myślnik. Jeśli miałbym dać Ci jedną, najogólniejszą radę, brzmiała by ona: bez myślnika. Jednak jest to uogólnienie i nie zawsze jest to optymalne wyjście.
Na temat myślnika można by dywagować dość długo. Nie chcę Cię jednak zanudzić. Polecam Ci koniecznie lekturę wątku na forum.ebiznesy.pl. A tutaj podam krótko zestaw argumentów za i przeciw.
Dlaczego domena z myślnikami jest złym pomysłem? Bo:
1. Ciężej się ją dyktuje ("darmowy myślnik kurs myślnik pozycjonowania peel" kontra "darmowy kurs pozycjonowania peel")
2. Ciężej się ją zapamiętuje (więcej znaków i trzeba pamiętać o myślniku / myślnikach). Wiem, co powiesz: "Przecież domena z myślnikiem / myślnikami jest czytelniejsza! Więc prościej ją zapamiętać!". Zapamiętać poszczególne słowa i frazy - pewnie tak. Ale zapamiętać, że pisze się to z myślnikami (!) - tu niestety nie jest dobrze.
3. Jest dłuższa od tej samej domeny bez myślników (a długość, jak wiesz, ma znaczenie)
4. Nie zdziw się, jak ktoś słysząc "www dobre myślnik wino peel", wpisze w przeglądarce www.dobremyslnikwino.pl
lub www.dobremyślnikwino.pl
;-) Nie będą to częste przypadki, ale uwierz mi - zdarzają się!
Dlaczego domena z myślnikami może być dobrym pomysłem? Bo:
1. Jest czytelniejsza. Porównaj: www.tani-sklep-sportowy.pl
i www.tanisklepsportowy.pl
- w domenie z myślnikami widzisz od razu oddzielone wyrazy i nie musisz wysilać się na oddzielaniu poszczególnych wyrazów z jednego ciągu literowego.
2. Jest lepsza pod pozycjonowanie. Przez Google myślnik jak traktowany jak spacja, zatem domena z myślnikami to po prostu osobne wyrazy
. Jeśli nawet uznać, że słowa kluczowe w domenie mają tylko nieznaczny wpływ na pozycjonowanie na te frazy kluczowe, jest jeszcze jeden, ważniejszy aspekt. Otóż gro osób linkuje do serwisów wklejając po prostu ich adres. I co z tego? To, że jeśli masz domenę www.wolne-domeny-internetowe.pl
, to taki link zawiera świetne słowa kluczowe i frazy:
- wolne
- domeny
- internetowe
- wolne domeny
- domeny internetowe
- wolne domeny internetowe
Jeśli natomiast masz domenę www.wolnedomenyinternetowe.pl
, wtedy link z domeną zamiast fajnego anchor tekstu (np. "wolne domeny") jest mniej wartościowy i nie pozycjonuje Cię bezpośrednio pod wymienione wyżej słowa i frazy kluczowe.
Pewnym rozwiązaniem dla długich domen bez myślników jest stosowanie wielkich liter: www.SzybkieSamochody.pl
zamiast www.szybkiesamochody.pl
. Zwróć jednak uwagę, że nie wszędzie domena będzie widniała z dużymi literami (np. w pasku przeglądarki). Ponadto nie licz na to, że poza Tobą inne osoby będą zapisywały Twoją domenę z dużymi literami (nie będą w 99,9%).
Co więc zrobić? Moje rady:
1. Jeśli masz pomysł na długą domenę (2 lub 3 słowa), zarejestruj obie domeny i zrób przekierowanie 301 na jedną z nich. Którą? To już Twój wybór. Krótka rada: jeśli priorytetem jest pozycjonowanie - wybierz tę z myślnikami jako główną domenę; jeśli domena będzie funkcjonowała również poza Siecią - możesz postawić na wersję bez myślników.
2. Nie stosuj więcej niż 3 słów w domenie! Taka domena źle wygląda - nawet z myślnikami. 3 słowa to max. Tę zasadę stosuj bez względu na to, czy będziesz mieć domenę z myślnikami czy bez. Niektórzy twierdzą nawet, że więcej niż 2 myślniki w domenie jest źle widziane przez Google (nie potwierdzam tej tezy, aczkolwiek Google nieustannie zmienia swój algorytm i może z czasem traktować długie domeny z 3 i więcej myślnikami gorzej od domen z mniejszą ilością myślników).
3. Jeśli domena, którą sobie opracujesz jest zajęta bez myślników lub zajęta z myślnikami, nie rejestruj pozostałej wolnej domeny! Oczywiście znajdą się wyjątki od tej reguły. Sam zarejestrowałem domenę www.camtasia-studio.pl, nie mając www.camtasiastudio.pl. Nie jest to jednak mój główny serwis w ebiznesie; poza tym, ta domena akurat jest stricte pod pozycjonowanie (i tu jest optymalna). Nie zmienia to faktu, że niemal zawsze mając domenę z myślnikiem lub bez w sytuacji, gdy ktoś inny użytkuje drugi wariant - część ruchu będzie uciekała na tę drugą domenę. Możesz oczywiście próbować odkupić domenę, ale... najczęściej lepszym wyjściem będzie zarejestrowanie po prostu innej domeny.
W pewnym sensie trochę zamieszania wprowadziła nasza-klasa.pl. Jest to najpopularniejsza w Polsce domena z myślnikiem. I właśnie ona spopularyzowała w naszym kraju myślnik w domenach. Teraz więcej osób kojarzy fakt, że jest coś takiego jak domena z myślnikiem ;-)
Jak widzisz, nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, czy lepsza jest domena z myślnikiem czy bez niego. Każdy przypadek jest indywidualny i - mając wiedzę w tym temacie - musisz wybrać optymalny wariant.
To pytanie być może nawet Cię dziwi: po co zawracać sobie głowę tym "www"? Niech będzie dowolnie - raz tak raz tak. Jest kilka powodów, dla których warto na coś się zdecydować. Poniżej je omówię.
Pamiętaj, że www (skrót od World Wide Web) nie jest obligatoryjne. Mając zarejestrowaną jakąkolwiek domenę, masz do dyspozycji 2 jej wersje: z www i bez www. Choć ciężko tutaj mówić o wersjach domeny - jest to po prostu inny jej zapis. Zapis z www jest niczym subdomena.
Dlaczego warto zdecydować się na jeden zapis i konsekwentnie go stosować? Oto 3 główne powody:
1. Dla Google www.krzywy.pl i krzywy.pl to 2 różne serwisy (!). Inaczej mówiąc, Google spodziewa się znaleźć pod tymi dwoma adresami inną zawartość / treść. Jeśli na Twój serwis można wejść wpisując www.twojserwis.pl
jak i twojserwis.pl
(bez www), algorytmy Google mogą podciągnąć to pod duplikowanie / powielanie treści (tzw. Duplicate Content). Jest to jedna z najstarszych technik spamerskich, za którą grozi kara od Wielkiego Brata.
Co zatem należy zrobić? Zdecydować się na 1 zapis (z www lub bez www) i zrobić przekierowanie 301 na wybrany adres. Najlepiej zrobić to za pomocą pliku .htaccess (techniczne wyjaśnienie tej kwestii znajdziesz tutaj).
2. Rozpoznawalność domeny. Jeśli będziesz stosować zamiennie: raz z www a raz bez www - wprowadzasz niepotrzebne zamieszanie. Nie wszyscy wiedzą, że domena może być z www lub bez (wciąż mnóstwo osób wpisuje zawsze www myśląc, że jest niezbędne). Zatem zdecydowanie się na jeden wariant spowoduje, że Twoja domena będzie nieco lepiej rozpoznawalna.
Uważaj: jeśli Twoja grupa docelowa jest bardzo słabo "wyedukowana internetowo" lub są to osoby starsze, radzę Ci wybranie zapisu z www (to właśnie takie osoby często sądzą, że domena (a co to jest domena??? ;-) musi mieć www).
3. Długość domeny. Moim zdaniem warto trzymać się (oczywiście nie kurczowo - będą wyjątki) następujących zasad:
>>> Jeśli domena jest bardzo długa - wybierz zapis bez www (np. wolne-domeny-internetowe.pl
kontra www.wolne-domeny-internetowe.pl
lub www.rzadkieokazy.krakow.pl
kontra rzadkieokazy.krakow.pl
). W takim przypadku www niepotrzebnie wydłuża zapis o 4 znaki (3 x www i kropka).
>>> Jeśli domena ma przeciętną długość (np. www.fajnazabawa.pl
, zabawowo.pl
czy www.zabawmnie.pl
) - wybierz z www lub bez (choć ja doradzam jednak bez).
>>> Jeśli domena jest bardzo krótka (np. www.1.pl
, www.abc.pl
, www.f16.pl
czy www.fala.pl
) - możesz zdecydować się na zapis z www. W takim przypadku www może nawet zwiększyć czytelność domeny i w ogóle jasno pokazać, że jest to domena. Szczególnie w logotypach, gdzie domena może stracić nieco wizualnie na czytelności, dodanie www pokaże jednoznacznie, że jest to adres internetowy. Z drugiej jednak strony, łatwiej zapamiętać krótszą domenę, czyli teoretycznie bez www. Zatem nie traktuj tej rady obligatoryjnie, a tylko jako pewną wskazówkę.
I tyle.
Generalnie: nie. Jednak i od tej zasady mogą być wyjątki.
Dlaczego domeny z cyframi to zły pomysł? Bo:
1. Nie są jednoznaczne podczas dyktowania.
Jeśli usłyszysz: "wejdź na wuwuwu trzykaczki peel", to o jakim adresie była mowa? Są 2 możliwości: www.3kaczki.pl lub www.trzykaczki.pl. Oczywiście możesz częściowo obejść ten problem, rejestrując obie domeny i robiąc przekierowanie 301 na jedną z nich. Pamiętaj o jednym: jeśli jedna z tych domen jest zajęta, nie rejestruj drugiej! Dlaczego? Bo część użytkowników będzie się myliło i wchodziło na ten drugi serwis.
A np. domena www.3xtak.pl
? Ktoś podyktuje Ci "wuwuwu trzy razy tak peel". OK. I co wpiszesz w przeglądarkę: www.3xtak.pl
, www.trzyrazytak.pl
czy może www.3razytak.pl
? Oczywiście to dość skrajny przypadek, gdy mamy do czynienia z domeną "podwójnie niejednoznaczną" (cyfra 3 i znak mnożenia - x). Pokazuje on jednak dobitnie, że niejednoznaczne domeny to zły pomysł.
2. Jeśli łączysz cyfry z literami / wyrazami, żeby był "fun", jest jeszcze gorzej. Przykład? www.4fun.pl
- cyfra 4 nie występuje jako angielskie "four", lecz jako "for" (z ang. dla, czyli 4fun = "dla zabawy"). Inne przykłady: www.3time.pl
, www.time4us.pl
. Takie domeny mogą świetnie wyglądać wizualnie, można zrobić z nich super logotypy, ale... do podyktowania są beznadziejne.
3. Cyfry ciężko zapamiętać. Zapamiętasz np. domenę www.649.pl
, jeśli ją gdzieś zobaczysz? Mało prawdopodobne. Można powiedzieć, że są 2 wyjątki od tej reguły, o których przeczytasz poniżej.
Kiedy domena z cyfrą / cyframi może mieć sens i być ok? Gdy:
1. Jest to jedna lub dwie cyfry. Domenę www.7.pl
łatwo zapamiętać i podyktować (oczywiście dobrze by było, gdyby domena www.siedem.pl
była również Twoja - wiesz dlaczego). Domenę www.69.pl
też łatwo zapamiętać. Z wiadomych przyczyn ;-) Choć domenę www.68.pl już gorzej - mi akurat z niczym szczególnym się nie kojarzy, ale to może dlatego, że jestem facetem i wszystko mi się z jednym kojarzy...
2. Liczba w domenie coś mówi. Czyli np.:> www.1410.pl
(np. dla jakiegoś portalu historycznego)> www.101.pl
(większość z nas ma jakieś skojarzenia: 101 dalmatyńczyków, album Depeche Mode (yeah!), czy z Orwellem)> www.2012.pl
(wiadomo)> www.997.pl
;-)> www.307.pl
(model peugeota)> www.4400.pl
(serial)
itp.
Jest jeszcze pewien "mykes", który możesz wykorzystać w biznesie. Chodzi mi o pewną symbiozę kilku elementów, która może dać fajny efekt.
Powiedzmy, że masz fajny numer telefonu firmowego, np. 609 609 609 (pewnie o taki będzie ciężko, ale to tylko przykład). Robisz promocję, w której do wygrania jest - oczywiście! - 609 nagród. I dobierasz (czyt. odkupujesz) domenę www.609.pl. Akcja promocyjna w takim trio może przynieść ciekawe efekty.
Innym rozwiązaniem może być stałe (nie tylko jednorazowa akcja) promowanie takiej domeny i do tego np. tagline (hasło) firmowe: 609 produktów dla alpinisty.
Jeśli nie chcesz odkupować domeny (chyba wszystkie 3-cyfrowe z .pl są już zajęte), możesz wybrać np. www.9609.pl
(gdy piszę te słowa - jeszcze wolna ;-). Choć oczywiście to już nie ta siła, co www.609.pl
.
Na początek przypomnę, czym jest aliteracja i rym.
Aliteracja to celowe powtórzenie jednakowych układów głoskowych lub liter najczęściej na początku kolejnych wyrazów / grup wyrazowych. Taki zabieg (środek stylistyczny) ma na celu uwydatnienie pewnych fragmentów (np. wiersza). Przykłady aliteracji: "To tu, to tam", "przecież pięknie panią przepraszam".
Rym to powtórzenie identycznych lub podobnych brzmieniowo układów literowych w zakończeniach wyrazów (więcej o rymach i ich rodzajach przeczytasz np. w Wikipedii). Przykłady rymu: "Zdrowa woda siły doda", "Fraszki to wszystko, cokolwiek myślimy, Fraszki to wszystko, cokolwiek czynimy" (rym parzysty Jana Kochanowskiego). Oczywiście jest cała masa rodzajów rymów, ale nie będziemy się na ten temat rozwodzić.
Czy aliteracja i rym w domenach to dobry pomysł? Powiem krótko: doskonały! Dlaczego? Odpowiedź nie jest skomplikowana: bo lubimy rymy i rewelacyjnie je zapamiętujemy.
Przykłady można mnożyć. Rzućmy okiem na kilka z nich (nie koniecznie domen):
> Coca-Cola
Główny rywal: Pepsi. Podobno w ślepym teście większość osób wybiera Pepsi, jako lepszą w smaku. Dlaczego zatem wolimy Coca-Colę? Czy więcej wydali na reklamę, żeby nam wodę (sorry: colę ;-) z mózgu zrobić? Zgaduj dalej...
> Marilyn Manson
Eee, przecież to Brian Hugh Warner ;-) To jeden z najlepiej lansowanych artystów, a jego pseudonim jest jednym z lepszych, jakie w ogóle można przytoczyć.
> David DeAngelo
Brzmi anielsko? Dokładnie. Pewnie nie jedna kobieta za samo brzmienie jego imienia i nazwiska poszła by w ogień za nim. Ale przecież to... Eben W. Pagan.
Eben poszedł dalej: wydał ebook o podrywaniu o tytule "Double Your Dating" (podwój swoje randki). Czujesz siłę tego zestawienia: David DeAngelo Double Your Dating?
Eben Pagan jest dziś młodym milionerem i doskonałym e-marketerem. Chyba Cię to nie zdziwiło, hmm?
> "Już w porządku mój żołądku"
Zapewne znasz to zdanie. Teraz już wiesz, dlaczego łatwo w pada w ucho i jest zapamiętywane (pomińmy, czy nam się ono podoba czy nie).
Rym i aliteracja to doskonały pomysł na domenę, ale także na nazwę firmy czy np. pseudonim artystyczny lub hasło reklamowe.
Pamiętaj: dla naszego umysłu ważne jest to, jak słowa brzmią, a nie jak wyglądają. Jeśli chcesz, aby ludzie zapamiętali Twoja słowa, reklamy, domenę - rymuj.
Przykłady rymu i aliteracji w domenach:> www.barabara.pl
(na serwis erotyczny jak znalazł)> www.dimdim.com
(niezła usługa do webinariów - zajrzyj)> www.moneyhoney.com
(wejdź, a się zdziwisz, hehe)> www.mickeymouse.com
itp.
Spróbuj opracować dla siebie domenę tego typu. Będzie Ci łatwiej w ebiznesie.
Na koniec połam sobie język: "Peter Piper picked a peck of pickled peppers" ;-)
Tutaj zdania są ostro podzielone: jedni twierdzą, że słowa kluczowe w domenach nic nie dają, a inni - że wprost przeciwnie; mam na myśli wartość domen zarówno z punktu widzenia pozycjonowania, jak i, powiedzmy ogólnie, marketingowo - sprzedażowej. A jaka jest - moim zdaniem - prawda o słowach kluczowych w domenach? Nie ma krótkiej odpowiedzi. No, chyba że lubisz odpowiedź: "to zależy" ;-)
Wymieńmy wady i zalety słów kluczowych w domenach internetowych, patrząc na nie (domeny znaczy się) pod różnym kątem, zastosowaniami, przeznaczeniem (funkcją).
Zacznijmy od wad, bo tych... a raczej "ta" jest w sumie jedna.
Słowa kluczowe w domenach to zły pomysł, gdy chcesz zbudować markę na domenie / wokół domeny
Wiem, wiem - wiele osób teraz powie, że jest wprost przeciwnie, że się mylę, bo przecież nie ma nic lepszego od domeny opartej o jedno słowo kluczowe (np. www.buty.pl
, www.telewizory.pl
itp.). Mam jednak pytanie: czy JAKAKOLWIEK duża, wartościowa, znana i bogata firma/marka ma w swojej nazwie słowo / słowa pospolite? Oczywiście nie trzeba mi wierzyć na słowo - polecam zajrzeć do raportu dostępnego na www.brandz.com
.
Pierwsza trójka pewnie Cię nie zdziwi: Google, Microsoft i Coca-Cola. Jak nie lubisz czytać wielu stron, skocz od razu do str. 9 przytoczonego raportu.
Przykro mi, jeśli ten raport wywróci Twój świat do góry nogami - ja tylko podaję stan faktyczny. Jest pewien wyjątek od tej reguły, ale o nim już w plusach nieco niżej przeczytasz.
A teraz zalety - a tych jest kilka. Domena ze słowem / słowami kluczowymi może być dobra, bo:
1. Jasno określa, co znajdziemy na stronie
Jeśli masz domenę www.stacje-benzynowe.pl
, to jest oczywiste, że znajdziemy tam np. lokalizację stacji paliw w Polsce lub coś podobnego. Jeśli jest domena www.przyczepy.pl, to pewnie jest to serwis o wynajmie lub sprzedaży przyczep samochodowych. Co prawda mogą być 2 wyjątki od tej zasady, gdy:
> słowo kluczowe ma kilka znaczeń (np. www.zamek.pl
, www.para.pl
) lub jest bardzo ogólne (np. www.marzenia.pl
, www.sezon.pl
itp.)
> słowo / słowa kluczowe nie zostały użyte zgodnie z ich przeznaczeniem - np. www.orange.pl
, www.home.pl
- o tym przeczytasz poniżej.
2. Może posłużyć do zbudowania marki
To właśnie o tym wyjątku wspomniałem powyżej oraz pisząc o Orange.pl
i Home.pl
. Możesz pokusić się o zbudowanie marki (brandu) na domenie składającej się ze słowa / słów pospolitych. Jest jednak jeden warunek: słowa te musisz użyć dla budowania marki niezwiązanej bezpośrednio ze słowem / słowami w domenie. Oto przykłady:> www.nazwa.pl
Dlaczego w ścisłej czołówce firm / serwisów rejestrujących domeny nie znajdują się serwisy o nazwach typu www.domena.pl
czy www.domeny.pl
? Odpowiedź jest prosta: nie zapamiętujemy dobrze domen, które zawierają słowa pospolite użyte zgodnie z ich przeznaczeniem. > www.home.pl
Znowu nie ma tutaj bezpośredniego związku z charakterem serwisu. "Home" i "nazwa" mają co prawda pośredni związek z domenami internetowymi (home - "dom", strona główna, jakby domena; nazwa - może kojarzyć się pośrednio, bo domena to przecież... nazwa), jednak brak bezpośredniego związku wystarcza, żeby można było zbudować na nich markę.> www.blackberry.com
Czy "czarne jagody" to sklep z owocami? Oczywiście, że nie - to znany producent smartfonów.> www.redbull.com
"Czerwony byk" oczywiście nie zajmuje się hodowlą jurnych byczków ;-)
3. Jest dobra do pozycjonowania
Można też ująć to nieco inaczej: ułatwia pozycjonowanie.
Rozgraniczmy tutaj 2 kwestie. Jedna jest sporna, a druga - tak uważam - nie podlega dyskusji.
a) Słowa kluczowe w domenie mają znaczenie dla Google
W tej kwestii zdania są podzielone: część pozycjonerów uważa, że nie mają wpływu, część że mają spory, a pozostała, największa część - że bardzo niewielki (ale jednak mają). Powiem tak: moim zdaniem, słowa kluczowe w domenie mają znaczenie dla Google, i to nie takie małe. Moja argumentacja? Przemyślmy pewną kwestię.
Niemal wszyscy są zgodni co do tego, że warto umieszczać słowa kluczowe w adresach URL. Czyli lepiej mieć adres www.serwis.pl/makarony.html
niż www.serwis.pl/1249.html
(nie wspominając o tym, że adres dynamiczny, typu www.serwis.pl/index.php?showtopic=377967st
, jest jeszcze gorszy). Zgodzisz się ze mną? OK, tak myślałem. Idźmy dalej tym tropem.
Większość pozycjonerów zgodzi się, że warto również w nazwach katalogów (w adresach URL) umieszczać słowa kluczowe. Czyli lepiej dać www.serwis.pl/makarony/nitki-makaronowe.html
niż www.serwis.pl/123/nitki-makaronowe.html
, a tym bardziej www.serwis.pl/123/1249.html
. Zgodzisz się z tym?
No dobrze, a teraz pomyślmy: skoro dla Google mają znaczenie (bo mają!) słowa kluczowe zawarte w adresach URL (w katalogach i nazwach plików), to czy słowo / słowa kluczowe w domenie, która jest najważniejszym elementem adresu (jego trzonem), nie powinny mieć jeszcze większego znaczenia (a przynajmniej porównywalnego)? Moim zdaniem odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: słowa kluczowe w domenie mają znaczenie i to nie marginalne.
Czy to oznacza, że należy za wszelką cenę dążyć do posiadania domeny ze słowem / słowami kluczowymi, na których nam zależy przy pozycjonowaniu? I tak i nie. Jeśli jednym z podstawowych celów domeny ma być jej widoczność w Google (jak dla mnie: wolne-domeny-internetowe.pl), wtedy postaraj się o słowa kluczowe w domenie. Jeśli natomiast chcesz zwiększyć zapamiętywalność Twojego adresu lub po prostu zbudować na nim markę, wtedy postaw na unikalną nazwę. Lub użyj słowa kluczowe nie zgodnie z ich przeznaczeniem (czyli np. www.makaron.pl dla sklepu z włoskimi butami ;-)
b) Słowa kluczowe w domenie są często anchor tekstem
Powiedzmy, że chcesz się wypozycjonować w Google na frazę "makaron". Rozpatrzmy teraz 2 przypadki: przypadek 1 - masz domenę www.niteczkikiteczki.pl
;-)
przypadek 2 - masz domenę www.makarony.pl
(pamiętaj: sprzedajesz teraz makaron, a nie włoskie buty ;-)
Chcąc być wysoko w wynikach wyszukiwania na słowo "makaron", musisz zrobić 2 rzeczy (celowo upraszczam tutaj sprawę):
- zoptymalizować serwis pod frazę "makaron"
- zdobywać linki do serwisu z anchorem "makaron"
OK. Jeśli masz pełną kontrolę na anchor tekstem linków (bo np. są to strony Twojego zaplecza pozycjonerskiego), wtedy nie ma problemów: dajesz "makaron" jako tekst linka i tyle. Jednak są sytuacje, gdy nie masz takiego komfortu: możesz wkleić tylko Twój adres / domenę (lub robi to ktoś inny). W takim układzie będziesz się pozycjonować na:
przypadek 1 - słowo "niteczkikiteczki" ;-)
przypadek 2 - słowo "makaron"
Czy rozumiesz teraz siłę domen typu wolne-domeny-internetowe.pl? Ja nazywam takie domeny wyszukiwarkowymi, ponieważ ich podstawowym celem jest pozycjonowanie, a nie zapamiętywanie, długość czy łatwe dyktowanie.
4. Możesz liczyć na dodatkowy ruch na serwisie
O co chodzi? Być może mi nie uwierzysz, ale są osoby, które szukając sklepu z makaronem w Sieci, wpiszą w pasku adresu www.makaron.pl lub www.makarony.pl. Ja chyba nigdy w życiu tak nie zrobiłem (używam wyszukiwarki). Być może Ty również nie. Nie zmienia to faktu, że jakiś procent użytkowników Internetu tak czasami robi. Nie licz jednak na to, że będzie to jakaś astronomiczna liczba odwiedzin miesięcznie. To tylko mały bonus dla Ciebie za domenę jednowyrazową z popularnym słowem kluczowym.
5. Może uda Ci się na niej kiedyś zarobić
Moje zdanie na temat domen ze słowami pospolitymi już znasz. Nie oceniam wysoko ich wartości. Jednak wiele osób myśli inaczej, dlatego... może uda Ci się na takiej domenie zarobić. Tyle tylko, że możesz mieć problem ze znalezieniem wolnej fajnej, jednowyrazowej domeny - większość została zarejestrowana.
Dziś będzie nieco krócej, więc sobie odsapniesz. Rozprawimy się szybko ze skrótami i skrótowcami.
Co to jest skrót?
To skrócony zapis jakiegoś wyrazu lub wyrażenia. Przykłady skrótów: godz. (godzina), inż. (inżynier), mgr (magister), prof. (profesor), tel. (telefon), itd. (i tak dalej)... itp.
Zaletą skrótów jest ich długość. Są jednak trudne do zapamiętania (choć zapewne nie zawsze). Czy skróty nadają się na domeny? Moim zdaniem, to zależy od skrótu i jego wykorzystania.
Udane domeny na skrótach:> www.itd.pl
- łatwo podyktować, jednoznaczna (www.itede.pl
warto by było mieć także - wolna jeszcze!)> www.prof.pl
- wygląda jak skrót od "profesjonalny", a nie "profesor"; choć lepiej brzmi np. www.profi.pl
- jedna litera więcej, ale lepiej się wymawia, fajnie brzmi i kojarzy się dość jednoznacznie.
Nieudane domeny na skrótach: > www.wsch.pl
- skrót od "wschodu" niezbyt dobrze brzmi i wygląda; na pierwszy rzut oka nawet nie za bardzo kojarzy się ze wschodem > www.cos.pl
- ni to skrót od "cosinus", ni to "coś" bez kreski, ni to skrótowiec (może to organizacja o nazwie Centrum Odnowy Serca...?) Na szczęście pod tą domeną kryje się Centralny Ośrodek Sportu - o skrótowcach przeczytasz poniżej.
Musisz samodzielnie zdecydować, czy jest sens pchać się w domenę ze skrótem. Generalnie - raczej nie. Ale może znajdziesz jakiś pozytywny wyjątek, kto wie.
Skrótowiec (inaczej akronim) to słowo utworzone przez skrócenie dwóch lub więcej słów (rzadko jednego słowa). Przykłady akronimów: RP (Rzeczpospolita Polska), PAN (Polska Akademia Nauk), cneb (Czas Na E-Biznes), a także Polmos (Polski Monopol Spirytusowy) czy Cepelia (Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego).
Czy skrótowce nadają się na domeny? Jeśli miałbym odpowiedzieć krótko i bez komentarza, to powiedziałbym, że nie. Ale to jest spore uproszczenie i nie zawsze prawdziwe.
Skrótowiec będzie złą domeną, gdy:
> pochodzi od zupełnie nowej, nieznanej nazwy, np. fikcyjna firma Prostownia Bananów i Innego Badziewia - www.pbib.pl
= beznadzieja ;-)
> jest długi, np. dla wyżej podanej firmy związanej z bananami: www.probaiinba.pl
(to tzw. skrótowiec literowo-grupowy)
Skrótowiec może być dobrą domeną, gdy:
> jest powszechnie znany, np. www.vip.pl
czy www.ufo.pl
(tę domenę widziałbym szczególnie dla działalności zupełnie z czapy wziętej, np. producenta kapeluszy - nie żartuję!)
> naprawdę fajnie brzmi, np. (istniejące skrótowce) www.amerbank.pl
(Bank Amerykański) czy www.polfa.pl
(Polska Farmacja).
Czy tytuł tego tipu wydaje Ci się dziwny? Wydawało Ci się do tej pory, że najlepsze są domeny składające się ze słownikowych wyrazów? Dziś napiszę parę zdań o domenach z nowymi słowami.
Mam tutaj na myśli pojęcia abstrakcyjne, dźwiękonaśladowcze czy tzw. neologizmy (czyli nowe słowa - https://pl.wikipedia.org/wiki/Neologizm). Skąd pomysł na takie podejście do domen? A pamiętasz tip#13: Słowa kluczowe w domenach? No właśnie - jeśli chcesz zbudować markę, warto postawić na domenę / nazwę typu:
>Google
Choć Googol ma pewne znaczenie (https://pl.wikipedia.org/wiki/Googol), mało kto o tym nawet wie. A nazwę Google kojarzy dziś niemal każdy.
>Yahoo
Niby okrzyk wielkiej radości. Teraz kojarzony jednoznacznie z portalem internetowym (choć w Polsce jest mało popularny).
>Amazon
"Zadziwiająca" firma - dosłownie i w przenośni.
>YouTube
Dasz wiarę, że YouTube działa dopiero od 2006 roku (wersja beta powstała w 2005)? A teraz: myślisz "filmiki w Internecie" - mówisz "jutjub".
Zacznę od najważniejszego: nie zawsze domena / strona firmowa jest dla Ciebie najważniejsza. Większość firm prowadzących biznes czy stricte ebiznes ma kilka - kilkanaście (czasami więcej) domen / serwisów. Można by je podzielić następująco:
> strona firmowa
> blog ekspercki i/lub forum
> sklep / sklepy internetowe
> strony budujące listę adresów e-mail
> strony sprzedażowe
Promując się w Internecie i offline często bardziej nam zależy np. na stronach sprzedażowych - nie na stronie firmowej. Dlaczego? Bo strona firmowa to najczęściej zbiór informacji o Twojej firmie: oferta, jakieś certyfikaty, doświadczenie, portfolio, opinie klientów, polityka prywatności i regulamin, misja, dane kontaktowe. Strona firmowa rzadko kiedy jest najlepszym źródłem zdobywania klientów. Do tego lepiej nadają się strony typu Squeeze Page (z ang. "wyciskacze"), które skupiają się na jednej akcji, na której najbardziej Ci zależy: zapisaniu na listę adresową, wykonaniu telefonu czy zakupu konkretnego produktu / usługi.
Dlaczego zrobiłem taki wstęp o rodzajach serwisów internetowych dla biznesu? Chciałem Ci pokazać, że domena firmowa nie musi (najczęściej po prostu nie może) spełniać 10 funkcji równocześnie. Strona firmowa jest Twoją bazą, wizytówką, zbiorem wszystkich najważniejszych informacji dla klientów.
Moim zdaniem, optymalnym rozwiązaniem jest nie tylko nazwa firmy w domenie. Na dzień dzisiejszy nazwy firm w postaci domen stają się coraz popularniejsze, choć dalej jest to niewielki odsetek.
Czy gdy widzisz nazwę firmy automatycznie wiesz, że po dodaniu końcówki .pl powstanie domena, adres tej firmy? Oczywiście, że nie. A widząc krzywy.pl nie masz żadnych wątpliwości, że to domena. Te 3 znaki (kropka i peel) robią wielką różnicę. Zatem jeśli jesteś przed założeniem firmy, bezwzględnie opracuj dla niej nazwę / domenę, zarejestruj ją (koniecznie z końcówką .pl - patrz tip#1), a następnie załóż firmę z domeną w nazwie. Już na starcie wykonasz doskonały myk marketingowy, który nic Cię przecież nie kosztuje.
Powyżej podałem przepis na doskonałe rozwiązanie dla nowopowstającej firmy. Być może nie masz tego luksusu - firma już działa i ma swoją nazwę. OK.
Generalne zasady domen firmowych można określić następująco:
1) Staraj się umieścić nazwę firmy w domenie. Jeśli Twoja firma nazywa się "Marzenia Lenia", to oczywiście wykup domeny: www.marzenialenia.pl
i www.marzenia-lenia.pl
(możesz też wykupić rozszerzenia .com i .eu, żeby nikt Ci na tych domenach nie robił konkurencji).
2) Jeśli masz firmę z ogonkami w nazwie, np. "Różowe Spódniczki", zarejestruj domeny:> www.rozowespodniczki.pl
> www.rozowe-spodniczki.pl
> www.różowespódniczki.pl
(IDN, czyli z polskimi znakami)> www.różowe-spódniczki.pl
(IDN)
Na którą z powyższych domen postawić i przekierować na nią pozostałe domeny? Hmm, akurat w tym konkretnym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ja mimo wszystko postawiłbym na pierwszą z nich, pisaną gdzie tylko się da z dużych liter: www.RozoweSpodniczki.pl
3) Jeśli domena z nazwą Twojej firmy jest już zarejestrowana, możesz spróbować odkupić tę domenę. Absolutnie nie rób czegoś takiego, co opiszę poniżej.
Powiedzmy, że Twoja firma nazywa się "Koloseum" i zajmujesz się... praniem (masz sieć pralni w Krakowie). Oczywiście domena www.koloseum.pl jest zajęta (pizzeria). Więc myślisz sobie "Muszę zarejestrować domenę z nazwą firmy!". I zastanawiasz się:> www.koloseum.com?
> www.koloseum.eu?
> www.koloseum.com.pl?
> www.koloseum.net?
> www.koloseum.biz?
a może dodać "coś" do nazwy:> www.ekoloseum.pl
lub www.e-koloseum.pl
> www.koloseum24.pl
lub www.koloseum24h.pl
a może nawet:> www.e-koloseum24h.pl ???
Żadna z powyższych domen NIE JEST dobrym pomysłem! Czy chcesz:
> promować konkurencję? (jeśli nie masz .pl - tak właśnie czynisz)
> mieć domenę nie do zapamiętania? (www.e-koloseum.pl ???)
Co zatem zrobić w takiej sytuacji, gdy domena z nazwą Twojej firmy jest zajęta z rozszerzeniem .pl? Możesz:
> Wybrać nieco inną domenę niż nazwa firmy, np. www.kolos.pl
zamiast www.koloseum.pl.
Nie jest to rozwiązanie doskonałe, ale też nie najgorsze.
> Dodać "coś konkretnego" do nazwy firmy, np. www.pralniekoloseum.pl.
Również nie jest to wyjście doskonałe, choć ma pewną zaletę:
wiadomo, czym się zajmujesz.
>Zarejestrować domenę zupełnie inną od nazwy firmy, ale mówiącą czym się zajmujesz, np. www.pralnia.krakow.pl.
Zalety: podanie branży i miasta - czyli 2 konkrety w domenie.
> Zarejestrować domenę zupełnie "z czapy" i budować na niej markę, np. www.obrotowo.pl.
Brzmi idiotycznie? Hmm, faktycznie, nie jest to najlepszy wybór. Choć ma też swoje zalety: w przenośni mówi czym się zajmujesz (bęben w pralce się obraca ;-), jest krótka, bez polskich znaków, ma aliterację i aż 4 razy "o". No i jest wolna (w chwili, gdy piszę te słowa).
4) Jeśli masz długą nazwę firmy, np. "Pomagamy Kochanej Polskiej Mamie", możesz:
> zarejestrować www.pomagamykochanejpolskiejmamie.pl
oraz www.pomagamy-kochanej-polskiej-mamie.pl,
ale nie traktować ich jako domen właściwych (które promujesz i na które / ktorą robisz przekierowania)
> opracować skrót od nazwy, np. www.pkpm.pl
lub www.pokopoma.pl
i tę domenę promować i traktować jako główną
> postawić na domenę z częścią nazwy firmy, np. www.pomagamy.pl, www.kochanej.pl, www.pomagamymamie.pl itp.
> wymyślić nową domenę nie związaną bezpośrednio z nazwą firmy, np. www.jednajedyna.pl
- przenośnia do matki (domena wolna!).
Choć rozpisałem się dzisiaj nieco, to i tak jest to pewien skrót na temat domen firmowych. Każdy przypadek powinien być indywidualnie rozpatrywany.
Często trzeba pójść na pewien kompromis. Tak czy inaczej - zawsze jest możliwość zarejestrowania świetnej domeny firmowej. Kwestia posiedzenia nad tym przez dłuższą chwilę.
Czy warto mieć domenę, która śmieszy? (przynajmniej teoretycznie śmieszy). To zależy. Nie ma tu prostej odpowiedzi.
Generalna zasada jest taka, że lubimy śmieszne rzeczy, wypowiedzi, sytuacje. Lubimy i dobrze zapamiętujemy. Zatem śmieszna domena powinna być lepiej zapamiętywana. Dodatkowo, jeśli domena zostanie podchwycona przez internautów, można liczyć na marketing wirusowy. Jednak sprawa zabawnych nazw nie wygląda tak znowu różowo.
Jak wygląda zabawna domena? Dla przykładu:
Zdrobnienie, np. www.malutki.pl
(dla sklepu z odżywkami dla kulturystów ;-), www.witaminki.pl, www.bobaski.pl.
Takie rozwiązanie będzie dobre dla niewielu biznesów czy ebiznesów. Dla sklepu z artykułami dla noworodków ("bobaski") taka domena będzie dobra, dla sklepu z odżywkami ("malutki") pewnie też. Ale czy bank pod domeną www.portfelik.pl to dobry pomysł? Raczej nie. Od banku oczekujemy powagi i bezpieczeństwa, a nie żartów (choć oczywiście jajcarną reklamę banku można zrobić - tutaj mówię tylko o domenach).
Ukryty i zabawny sens domeny, np. www.niebiescy.pl
dla serwisu o policjantach, www.naszpilkach.pl
dla promocji leku na hemoroidy (!) czy www.donieba.pl
dla serwisu o... wypadkach drogowych. Ale czy np. domena www.zamknijdrzwi.pl
dla zakładu pogrzebowego to dobry pomysł? Raczej nie, chociaż...
Zabawny zwrot 2-3 wyrazowy, np. www.menelgame.pl
(w sumie ciekawy pomysł jest pod tą domeną - dzięki Bartku za link), www.mordotymoja.pl
(wiadomo, jakie pochodzenie, hehe) czy www.lubczasopisma.pl ;-)
Tylko uważaj z takimi domenami. Wykorzystując jakieś wydarzenie, wypowiedź polityka czy potknięcie gwiazdy możesz zdobyć popularność np. bloga, ale najczęściej na krótką chwilę. W dłuższej perspektywie czasowej raczej nie będą to dobre pomysły na biznes. Dla przykładu, spójrzmy na domenę www.lubczasopisma.pl.
Całkiem niedawno był szał medialny na tę frazę. Oczywiście błyskawicznie ktoś zarejestrował domenę www.lubczasopisma.pl,
a także inne rozszerzenia. Przed chwilą sprawdziłem i wyobraź sobie, że domeny www.lubczasopisma.com.pl
i www.lubczasopisma.com
są zajęte, a domena z rozszerzeniem .pl... wolna. Już wiesz, dlaczego są to krótkotrwałe akcje?
Jeśli znasz angielski, możesz zajrzeć tutaj https://www.huffingtonpost.com. Zestawienie śmiesznych domen - według autora oczywiście ;-)
Podsumowując kwestię zabawnych domen powiem tak: w większości ebiznesów (czy biznesów tradycyjnych) takie domeny się nie sprawdzą. Jeśli uda Ci się trafić na wyjątek, tylko potwierdzi on tę regułę. Zatem postępuj ostrożnie z zabawnymi pomysłami na domeny.
W zasadzie już o tym pisałem w tipach #13 i #15. Przypomnę zatem szybko:
jeśli chcesz budować markę - postaw na unikalną nazwę własną, czyli np. www.enteriso.pl
(wolna! - stan na 1 grudnia 2009), zamiast www.kredyty.pl
jeśli będzie to domena typowo pod wyszukiwarki - postaw na nazwę pospolitą, czyli www.szybki-kredyt-samochodowy.pl
(wolna!) zamiast www.kasamo.pl
(no masakra - też wolna! A naprawdę nieźle brzmi - taki mix: kasa + samochód + motoryzacja = kasamo)
Ostatnio ktoś stwierdził, że wspomniane www.kredyty.pl
to całkiem fajna domena i na markę też się nadaje. Wpisałem w Google "kredyty" i podam pierwsze 10 wyników:
www.comperia.pl
www.leonis.pl
direct.money.pl
www.cdidn.edu.pl
mkredyty.net
www.autokredyt.net
www.kjakkredyty.pl
www.kredytysamochodowe.biz
gospodarka.gazeta.pl
www.kredyt.pl
Które z tych nazw być może uda się Tobie lub mi zapamiętać? Prędzej www.comperia.pl
czy www.kredyt.pl?
Akurat www.kredyty.pl
nie ma w top10 ;-)
Jest jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie. Może właśnie na nie się zdecydujesz.
Dla przykładu, możesz zarejestrować domenę typu www.szybki-kredyt-samochodowy.pl
i www.kasamo.pl
(być może ktoś Cię już ubiegł ;-). Docelowo brand budujesz - co oczywiste - wokół www.kasamo.pl.
Ale na początek stawiasz 2 serwisy na wymienionych domenach. Oczywiście każdy z nich ma unikalną treść. Każdy z nich ma tę samą tematykę (ważne!). I obydwa zaczynasz pozycjonować.
Po pewnym czasie "likwidujesz" serwis z tą dłuższą domeną i robisz przekierowanie 301 na domenę www.kasamo.pl.
Efekt? Wypozycjonowanie jednej z domen spływa na drugą. A że ta druga też była pozycjonowana i miała swoją wartość - następuje wzmocnienie jej pozycji. Fajny mykes, nie? ;-)
Jako domeny osobiste rozumiem 2 możliwości: -domena dla eksperta z danej dziedziny do promowania własnego nazwiska;
-domena na stronkę, blog o sobie - taka prywatna.
W przypadku domen osobistych sprawa jest w miarę prosta i czytelna. Stosuj się do poniższych zasad:
Najlepsza domena osobista to www.nazwisko.pl
Jeśli tylko masz taką możliwość, zarejestruj sobie taką domenę. Jeśli masz nazwisko bez ogonków (ę, ą, ś, ć itd.) - masz szczęście. Jeśli z ogonkami, możesz zarejestrować również domenę IDN, czyli np. www.gwozdz.pl
i www.gwóźdź.pl.
Swoją drogą, przy takich nazwiskach warto zastanowić się nad sensem upierania się przy promocji nazwiska w domenie. Lepszym rozwiązaniem może okazać się np. promowanie ksywki, przezwiska (jeśli fajnie brzmi i nie ma polskich ogonków).
Przy popularnych nazwiskach najpewniej będziesz mieć problem z domeną www.nazwisko.pl,
bo będzie zarejestrowana przez kogoś przed Tobą. Postaw wtedy na:- www.imienazwisko.pl
(wykup również www.imie-nazwisko.pl)
lub- www.Inazwisko.pl,
czyli pierwsza litera imienia i nazwisko, np. www.jsempowicz.pl.
Tutaj oczywiście będzie problem, bo pierwsza litera imienia nie jest jednoznaczna: "j" to może być Jerzy, Jeremi, Jolanta, Jagoda, Jacek, Jarosław, Jakub, Jan, Julian... Dlatego pełne imię będzie lepszym rozwiązaniem - choć dłuższym w zapisie.
Jeśli poważnie podchodzisz do biznesu czy stricte ebiznesu, nie możesz mieć skrzynki mailowej:
-na darmowym hostingu oferowanym np. przez duże portale; jak widzę 12345master@poczta.onet.pl
i ten ktoś np. chce mi coś sprzedać, to... domyślasz się, co robię,
-na domenie lub subdomenie, która nie jest Twoja.
Co zatem pozostaje? Oczywiście skrzynka / skrzynki mailowe na własnych domenach.
Pamiętaj, że idealna skrzynka mailowa to imie@nazwisko.pl.
Jeśli tylko masz taką możliwość - musisz mieć właśnie taką skrzynkę. W drugiej kolejności - że tak powiem - jest imie@domena-firmowa.pl
lub np. kontakt@domena-firmowa.pl
czy bok@domena-firmowa.pl
(nie polecam "bok" - nie każdy wie, że chodzi Ci o Biuro Obsługi Klienta). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kilka osób korzystało z tej samej domeny. Poza tym, warto mieć aliasy pocztowe do różnych zadań.
Powyższe zasady odnoszą się do małych ebiznesów i biznesów, często jednoosobowych. W przypadku większych firm jest podobnie, z kilkoma różnicami:
> nikt w większej firmie nie używa skrzynek typu imie@nazwisko.pl
> skrzynki pracowników, zarządu, a nawet prezesa najczęściej wyglądają tak samo: imie.nazwisko@domena-firmowa.pl
- jest to oczywiście w takim przypadku doskonałe rozwiązanie (wiadomo o kogo chodzi i z jakiej jest firmy)
> dla różnych działów firmy tworzy się często oddzielne skrzynki, typu marketing@domena-firmowa.pl
czy ksiegowosc@domena-firmowa.pl
Jeśli już jesteśmy w tematyce adresów mailowych, wychodzi tutaj kolejna słabość domen z ogonkami (IDN). Dlaczego? Bo w adresie mailowym nie możesz mieć napisz@cóżzadomena.pl.
A jeśli promujesz domenę IDN, część osób (wbrew pozorom - nie tylko tych niewyedukowanych internetowo!) może próbować wysyłać maile właśnie na adres z ogonkami.Zwolennicy IDNów nie zgodzą się ze mną.
Czym są domeny sprzedażowe? To adresy dla stron sprzedażowych, czyli:
> sklepów internetowych
> stron typu squeeze page (czy sale/sales page)
Dlaczego wyróżniłem ten rodzaj domen w 2 osobnych tipach? Bo rządzą się one swoimi prawami.
Najpierw zajmijmy się sklepami internetowymi.
W przypadku sklepów istnieje wiele rozwiązań i każde z nich - mając swoje wady i zalety - może być zasadne i/lub optymalne w konkretnym przypadku. Czyli znowu nie ma reguły typu "tak i tak jest zawsze najlepiej". Stosuje się następujące rozwiązania:
-Domena pospolita, czyli np. www.portfele.pl
dla sklepu internetowego z portfelami. Czy to dobre podejście?
Plusy: słowo kluczowe w domenie, wiadomo o co chodzi.
Minusy: ciężka do zapamiętania, nie wyróżnia się (zapamiętasz, że chodzi o www.portfele.pl,
a nie np. www.portfel.pl?)
-Domena firmowa = sklep, czyli np. nazwa firmy to krogulec.pl,
a sklep (również z danymi firmowymi itp., czyli nie ma osobnej strony firmowej) znajduje się pod adresem www.krogulec.pl
(dodajmy, że ta fikcyjna firma zajmuje się np. operacjami plastycznymi nosa i sprzedaje jakieś specjalistyczne akcesoria na sklepie ;-). Czy takie rozwiązanie jest dobre? Jedno z najlepszych! Dlaczego? Skupiasz się na promowaniu jednej nazwy - nazwy firmy, sklepu i strony firmowej (że tak powiem) w jednym. Tym samym wzrasta Twoja szansa na sukces.
-Domena z nowym słowem (neologizmem) lub słowem pospolitym użytym "z czapy". O co chodzi? Masz np. wspomnianą firmę krogulec.pl,
ale sklep masz pod inną nazwą: www.delikatium.pl
(uwierzysz, że wolna?). Taka nazwa dla sklepu związanego z pięknymi nosami brzmi wręcz doskonale (każdy chce mieć delikatny nosek ;-).
Zalety: przez oddzielenie domeny sklepu od nazwy firmy nie skazujesz się na jeden profil działalności (oczywiście z tym skazaniem to przesada, ale w pewnym stopniu ograniczasz sobie swobodę działania mając jedną nazwę); domena ma szansę być świetnie zapamiętywaną.
Wady: musisz promować 2 domeny - sklepu i firmową. I tu się kłania w pewnym sensie moje podejście: nie promuję wcale krzywy.pl (domena firmowa i nazwa firmy w jednym), za to promuję strony sprzedażowe (np. TajemnicePozycjonera.pl
). W niektórych przypadkach (jak u mnie) strona firmowa schodzi (celowo) na plan dalszy. Natomiast w przypadku np. dużych korporacji, często domena firmowa jest pewnego rodzaju bazą, centrum, trzonem firmy (np. www.comarch.pl,
choć mają też po angielsku www.comarch.com)
-Subdomena na domenie firmowej, typu www.sklep.krogulec.pl.
Zalety: skupianie uwagi na domenie firmowej / marce (krogulec.pl), bardzo czytelna nazwa.
Wady: długość, trudno zapamiętać.
Często spotyka się to rozwiązanie. Nie jestem jego fanem, ale nie jest to najgorsze z możliwych rozwiązań.
-Subdomena na obcej domenie, czyli najgorsze rozwiązanie. Przykład: zegarki.bazarek.pl.
Zalety: hmm, znaczących - brak (tu akurat słowo kluczowe - zegarki).
Wady: nie do zapamiętania, długa, nie jesteś właścicielem domeny, wygląda nieprofesjonalnie. Nigdy nie decyduj się na to rozwiązanie.
NIGDY.
Poprzedni tip dotyczył domen dla sklepów internetowych. Przyszła kolej na strony (faktycznie pojedyncze strony) sprzedażowe. Ich nazwa pochodzi z Zachodu - są to tzw. squeeze page czy sale page lub sales page.
Niektórzy strony, których zadaniem jest zapisanie się na listę adresową (bazę e-mailową) nazywają squeeze page'ami, a strony stricte sprzedażowe (gdzie chodzi o sprzedaż produktu lub usługi) - sale / sales page'ami. Ja stosuję te nazwy wymiennie. Są to po prostu tzw. wyciskacze (z ang. squeeze = wyciskać). Skupiają się one na jednej akcji, na jakiej najbardziej nam zależy: zapis na listę, wykonanie telefonu lub złożenie zamówienia - to najczęstsze NOA (Najbardziej Oczekiwana Akcja) czy NPA (Najbardziej Pożądana Akcja).
OK. Wyjaśniliśmy czym są strony sprzedażowe typu SP (squeeze page). Zatem jak powinna wyglądać domena dla takiej strony sprzedażowej?
Podstawowe zasady są następujące:
-Domena nie musi być krótka
Jeśli uda Ci się opracować krótką domenę sprzedażową, która będzie spełniała swoją rolę - to świetnie. Nie traktuj jednak długości domeny w tym przypadku jako priorytet. Domeny sprzedażowe tego typu rządzą się nieco innymi prawami. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby domena składała się z 2-3 słów.
-Nie próbuj budować marki np. przez neologizm
Być może znajdziesz wyjątek od tej reguły. Ale będzie to tylko sporadyczny przypadek. Generalnie: nie warto budować marki wokół domeny sprzedażowej tego typu (przy sklepach internetowych jest oczywiście inna sytuacja). Dlaczego? M.in. dlatego, że rzadkością są sytuacje, gdy masz tylko jedną stronę sprzedażową. Ja np. w tej chwili mam 6 tego typu stron, a będzie ich przynajmniej kilkanaście. Czy myślisz, że byłbym w stanie zbudować brand wokół kilkunastu domen praktycznie w tym samym czasie? Nie mam na to szans.
-Domena powinna mówić, o co chodzi
No właśnie - meritum sprawy. Moim zdaniem, domena typu SP powinna możliwie jasno mówić, co znajduje się na danej stronie. Jeśli widzisz www.darmowy-kurs-pozycjonowania.pl,
to czy masz jakieś wątpliwości, co znajdziesz klikając w link? Taka domena zdecydowanie ułatwia marketing w Internecie. Oczywiście jest trudna do zapamiętania, ale - raz jeszcze to podkreślę - przy domenach sprzedażowych inne są priorytety.
-Domena powinna zawierać słowa kluczowe
Optymalna jest sytuacja, gdy uda Ci się połączyć te 2 sprawy: jasny przekaz domeny i słowa kluczowe. Co ciekawe - najczęściej jest to możliwe! Spójrz na www.jak-pokonac-stres.pl
- ta domena mówi niemal wszystko o zawartości strony, jak i zawiera optymalny zestaw słów kluczowych. Przemyśl to rozwiązanie. Uważam je za optymalne przy stronach sprzedażowych typu "wyciskacz".
-Ciekawa, dość długa nazwa, sporo mówiąca
Jest jeszcze jedno podejście. Sam go również stosuję. Chodzi o nazwy raczej opisowe, ale nie skupione całkowicie na słowach kluczowych. Tak postąpiłem w przypadku domeny www.tajemnicepozycjonera.pl.
Domena ta fajnie brzmi i sporo mówi o zawartości strony. Ale nie jest stworzona stricte pod wyszukiwarki. Prawie nikt nie szuka frazy "tajemnice pozycjonera", ani nawet "tajemnice" czy "pozycjonera". Jest jednak słowo "tajemnice" i "pozycjoner". A to w tym przypadku słowa-klucze. Zatem widząc tę domenę spodziewasz się serwisu / strony o tajnikach pozycjonowania, prawda? I dokładnie tak jest: jest to strona sprzedażowa dla szkolenia z pozycjonowania stron internetowych. Dodatkowo, www.tajemnicepozycjonera.pl
ma pewne zadatki na markę. Dodając do tego drugi mój serwis sprzedażowy - www.tajemniceebiznesu.pl
- tworzę pewną rozpoznawalność tych domen i szkoleń.
-Długa nazwa, niewiele lub nic nie mówiąca
To rozwiązanie, którego nie stosuję i w sumie nie polecam. Chodzi o tworzenie domen, które... hmmm, nawet ciężko jest mi określić sens ich tworzenia. Jest to moda płynąca z Zachodu. Z pewnością w pewnej mierze wynika z tego, iż z rozszerzeniem .com zarejestrowanych jest już większość fajnych nazw (nawet 2 wyrazowych). Oczywiście znajdą się wolne nazwy (sam ostatnio opracowałem 2 sześcioliterowe fajne domeny z .com, ale... zmieniłem strategię i je olałem ;-)
Zatem niektórzy zachodni marketingowcy rejestrują domeny typu www.tobetheonewhoknows.com
(domena fikcyjna). Może lepiej zapiszę z dużymi literami: www.ToBeTheOneWhoKnows.com.
Czy ta domena coś mówi? Nic. Jest enigmatyczna. Albo www.subliminal-power.com
(akurat działająca domena). Skąd pomysł na takie domeny? W zasadzie odpowiedź może być jedna. Jeśli prowadzisz ebiznes w języku angielskim, masz globalny zasięg. Oceniam ten rynek na około 100 razy (!) większy od polskiego. Zatem przy doskonałym e-marketingu jesteś w stanie dotrzeć do olbrzymiej ilości internautów, często liczonej w... milionach. Zatem ktoś, kto ma:
a) świetnie wypozycjonowany serwis (tysiące odwiedzin dziennie)
b) olbrzymią bazę adresową (nawet powyżej miliona)
może tworzyć takie nazwy i budować ich popularność trochę metodą "siłową" - czyli ilość (subskrybentów i odwiedzin) ma przełożyć się na jakość (zapamiętywalność nazwy). Uważam to za nie najlepsze podejście. O wiele lepsze jest to wskazane w poprzednim punkcie.
Domeny dla bloga i forum wydają się na pierwszy rzut oka banalnym tematem. Racja: wydają się. Tu również jest kilka możliwości. Musisz wybrać wariant najlepszy w Twoim konkretnie przypadku.
Domena dla bloga
Oczywiście to zależy, dla jakiego bloga: firmowego, osobistego, eksperckiego czy hobbystycznego. Zasady wybierania domeny dla blogów określiłbym następująco:
> www.nazwisko.pl, www.imienazwisko.pl
Świetny wybór na bloga osobistego lub eksperckiego. Promujesz siebie. Ludzie zaczynają Cię rozpoznawać i kojarzyć. Jeśli dodatkowo nie masz polskich ogonków w nazwisku - domena idealna.
> www.blog.nazwisko.pl, www.blog.imienazwisko.pl
Też niezłe rozwiązanie. Jeśli domena z nazwiskiem jest przeznaczona na inny serwis (np. stronę firmową), to takie rozwiązanie jest dobrym wyborem.
> www.blog.slowo-kluczowe.pl
To bardzo często spotykane rozwiązanie i wcale nie takie złe. Choć z punktu widzenia zapamiętywania nazwy taka subdomena nie jest dobra (czasami jest również dość długa), to ma 3 podstawowe zalety:
- jasność przekazu - wiadomo, o co chodzi (najczęściej)
- słowo kluczowe "blog" - jeśli w domenie znajduje się również słowo / słowa kluczowe (np. komputerowy), wtedy masz większe szanse, że na zapytanie użytkownika typu "blog słowo kluczowe" (np. "blog komputerowy") będziesz wyżej w Google
- ponieważ taki sposób na domenę dla bloga stosuje wiele osób i firm, dlatego jest on popularny i rozpoznawalny
> www.blog.nazwafirmy.pl
Rozwiązanie podobne do opisanego powyżej. Z tą różnicą, że tutaj w domenie jest nazwa firmy. Takie rozwiązanie wzmacnia branding i zapamiętywalność samej nazwy firmy, zatem jest całkiem niezłym podejściem.
> www.slowo-kluczowe.pl
Domena dla bloga ze słowem / słowami kluczowymi może być dobrym pomysłem. Dlaczego? Bo:
- zawiera słowo / słowa kluczowe pod pozycjonowanie
- mówi wprost, o czym jest blog
- jest szansa, że domena będzie krótka
Wada: nazwa nie jest wyjątkowa, więc trudno ją zapamiętać.
> www.neologizm.pl, www.z-czapy.pl
Stosując wyjątkową, nową nazwę dla bloga (np. www.zaratul.pl
(wolna!) dla bloga o grach komputerowych) czy słowo pospolite użyte niezgodnie z przeznaczeniem (np. www.malina.pl na bloga o... sposobach całowania ;-), pozbawisz się oczywistości nazwy, ale... będzie ona świetnie zapamiętywana. Moim zdaniem, jest to bardzo dobre rozwiązanie dla bloga.
Domena dla forum
I znowu - zależy, dla jakiego forum: firmowego (zdarzają się takowe), ogólnego (wielotematycznego), branżowego (tematycznego) czy hobbystycznego (te 2 ostatnie są często tym samym). Zasady wybierania domeny dla for (czy forów) określiłbym tak:
> www.forum.slowo-kluczowe.pl
Bardzo często spotykane rozwiązanie. I całkiem niezłe. Zalety:
- wiadomo, o co chodzi (z reguły)
- słowo kluczowe "forum" - jeśli w domenie znajduje się również słowo / słowa kluczowe (np. ebiznes), wtedy masz większe szanse, że na zapytanie użytkownika typu "forum słowo kluczowe" (np. "forum ebiznes") będziesz wyżej w Google (założone przeze mnie forum.ebiznesy.pl
na tę frazę jest obecnie na 2 miejscu w Google, a będzie za pewien czas na 1 ;-)
- ponieważ taki sposób na domenę dla forum (podobnie, jak dla blogów) stosuje wiele osób i firm, dlatego jest on popularny i rozpoznawalny
Wady:
- ciężko zapamiętać adres
- niekiedy adres robi się dość długi
> www.forum.nazwafirmy.pl
Rzadko spotykane rozwiązanie. W przypadku dużych marek może mieć sens, bo jest liczna społeczność, która chce rozmawiać o firmie, jej produktach, usługach, historii, obsłudze klienta itp. Choć z drugiej strony... nic nie stoi na przeszkodzie, żeby - mając niewielką firmę, nawet jednoosobową (!) - spróbować pójść tą drogą. Jeśli osoba prowadząca to forum (najlepiej właściciel: z charyzmą, jajami, wiedzą i poczuciem humoru) będzie prowadziła go w sposób wyjątkowy i fachowy, myślę, że jest spora szansa na sukces.
> www.slowo-kluczowe.pl
Domena dla forum ze słowem / słowami kluczowymi może być dobrym pomysłem, ponieważ:
- zawiera słowo / słowa kluczowe pod SEO
- mówi wprost, jaka jest tematyka serwisu (co prawda nie jest wiadome, czy to strona firmowa, blog, forum itd.)
- jest możliwość, że domena będzie krótka
Wada: nazwa nie jest wyjątkowa, więc trudno ją zapamiętać.
> www.neologizm.pl, www.z-czapy.pl
Stosując wyjątkową, nową nazwę dla forum czy słowo pospolite użyte niezgodnie z przeznaczeniem, osiągniesz pewien cel: unikalną nazwę. Mam jednak wrażenie, że takie rozwiązanie lepiej sprawdzi się w przypadku bloga, niż forum. Choć mogę się mylić - znajdziesz świetną tego typu nazwę dla forum i stworzysz coś popularnego i rozpoznawalnego. Kto wie.
Ogólne zasady dla bloga lub forum:
> www.forumczegos.pl, www.cosforum.pl, www.cosblog.pl, www.blogczegos.pl
W niektórych przypadkach taka nazwa może nie tylko mówić wyraźnie, o co chodzi, ale również fajnie brzmieć, np. www.psychologblog.pl.
Ktoś powie, że to samo osiągniemy dzięki www.psycholog.blog.pl
lub www.blog.psycholog.pl.
Jasne, tylko czy te domeny są wolne?
> www.costamcostam.pl/blog, www.costucostu.pl/forum
Jestem przeciwnikiem tego rozwiązania. Nie stosuj go. Taki adres jest bardzo ciężko zapamiętać i wygląda nieprofesjonalnie.
Podam jeszcze jeden sposób na domenę dla bloga lub forum: skrót.
Generalnie jestem przeciwnikiem skrótów, ale np. www.di.pl
("di" jak "domeny internetowe") dla forum lub bloga o domenach to niezły pomysł.
Na koniec jedna uwaga: wybierając nazwę (domenę czy subdomenę) dla bloga lub forum, nie kieruj się tym, że za subdomenę nic nie płacisz (typu www.blog.slowo.pl
czy www.forum.slowo.pl)
! Jeśli chcesz działać w Sieci, kilka złotych miesięcznie za domenę nie może być dla Ciebie zbyt wygórowaną kwotą. Jeśli jest, zajmij się... czymś innym.
Hmm, ciekawa kwestia, nieprawdaż? Wiele osób o tym zapomina i... kiedyś następuje przebudzenie, które bywa nieprzyjemne. Dodam od razu, że znaczenie domeny w innym języku czy w slangu może być zarówno pozytywne, jak i negatywne dla odbioru domeny.
Spójrz na takie 2 domeny:> www.reloj.pl
Reloj to zegarek po hiszpańsku. Mój przyjaciel ma na tej domenie sklep z zegarkami. Oczywiście w Polsce - nie w Hiszpanii ;-) Czy to udana domena dla sklepu z zegarkami? Bardzo dobra. Poza oczywistymi zaletami (np. długość, fajne brzmienie), ma jeszcze jedną: nadaje się na markę. Takie domeny dobrze zapamiętujemy.> www.celeber.pl
Celeber po łacinie oznacza sławny. Zresztą to słowo funkcjonuje w naszym języku (celebryta, celebryci). Szczerze przyznam, że to jedna z najlepszych domen (moim zdaniem), jakie opracowałem: praktycznie nie posiada wad. Może mieć nieskończenie wiele zastosowań - jest niezwykle uniwersalna. I mam już na nią pomysł ;-)
A teraz 2 przykłady domen z drugiego bieguna:> www.stink.pl
Jeszcze wolna - bierz, jeśli chcesz. Tylko czy znasz znaczenie słowa stink w języku angielskim? Coś źle mi to pachnie.> www.vomit.pl
Hmm, ktoś zarejestrował tę domenę. Ciekawe o czym będzie serwis ;-)
Jeśli chodzi o slang, to należy mówić o znaczeniu domeny w "polskim slangu" oraz w "zagranicznym slangu" (jeśli można użyć takich pojęć). Jeśli chodzi o obcojęzyczny slang, to możemy być zupełnie nieświadomi popełnionego błędu. Co zatem zrobić? Jeśli masz w perspektywie wejście np. na rynek skandynawski ze swoją marką i produktami, sprawdź znaczenie swojej planowanej nazwy w językach skandynawskich i w ichniejszym slangu. Najlepiej znać kogoś stamtąd i polegać na jego opinii. W innym przypadku możesz zadzwonić do kogoś, choćby do ambasady ;-) Możesz również pogrzebać w Sieci.
W przypadku domen zawierających słowa będące naszym rodzimym slangiem mogą trafić się zarówno udane, jak i chybione pomysły. Dla przykładu:> www.kasiora.pl
Dla banku byłby to wręcz samobójczy pomysł. Ale np. dla bloga z jajem, gdzie byłyby filmiki związane z pomysłami na zarabianie kasy - czemu nie.> www.twojastara.pl
Dla serwisu randkowego skierowanego do osób w jesieni życia to... przegięcie. Ale np. dla serwisu, gdzie można by się wymieniać używanymi komórkami - jak znalazł.> www.kaflara.pl
Ta domena w sumie chyba do niczego się nie nadaje. Ani dla firmy oferującej usługi flizowania, ani dla serwisu młodzieżowego. Sprawdź znaczenie tego słowa tutaj.
Zatem uważaj na slang i sprawdzaj znaczenie opracowywanej nazwy w innych językach. Lub po prostu postaw na obcy język (reloj, celeber) - może Ci się to opłacić.
Czy zapisywanie domen internetowych wielkimi literami ma jakieś znaczenie?. Niby detal, a czasami bardzo ważny.
Jeśli jeszcze nie było Ci to wiadome, to wiedz, że link:
TajemnicePozycjonera.pl (to akurat strona szkolenia z pozycjonowania w Google) działa tak samo jak tajemnicepozycjonera.pl Zatem wpisanie dużej litery w domenie technicznie nic nie zmienia – link dalej działa prawidłowo. Możesz bez problemu za każdym razem stosować taki zabieg.
Dlaczego warto zapisywać pierwsze litery wyrazów w domenie WIELKIMI literami? Ponieważ domena jest bardziej czytelna Co do tego nie ma co dyskutować. Dla przykładu:www.jestemdobrymczlowiekiem.pl
kontra www.JestemDobrymCzlowiekiem.pl :-)
Twój adres bardziej rzuca się w oczy w gąszczu innych linków. Zwróć np. uwagę na wyniki sponsorowane (z Google AdWords) w wynikach wyszukiwania Google. Dasz wiarę, że na frazę „biznes” wśród linków sponsorowanych nikt nie używa w wyświetlanej domenie dużych liter? Np. serwis www.przejdznaswoje.pl.
Czy nie lepiej by zrobili zapisując domenę tak: www.PrzejdzNaSwoje.pl?
Pytanie retoryczne.
Ponadto nieco łatwiej zapamiętać domenę, jeśli widzimy ją z Wielkimi Literami.
Reasumując:
-nic Cię to nie kosztuje,
-tylko chwilkę zajmie Ci zmiana liter,
-możesz sporo zyskać.
Zapisuj zatem wyrazy w domenie z dużych liter. No chyba, że masz domenę jednowyrazową (www.wyraz.pl)
, skrót (www.abc.pl)
czy cyfry (www.666.pl ;-)
– wtedy daj sobie spokój z Wielkimi Literami. A domenę www.wyraz.pl
– dla zwiększenia czytelności – zapisuj po prostu bez www, czyli wyraz.pl.
Pytanie: czy mogę mieć 1 serwis, do którego będzie kierowało kilka (np. 5) domen?
Odpowiedź: tak, oczywiście.
Jak to w praktyce zrealizować? Oto najprostsze rozwiązanie:
> Najlepiej, jeśli jesteś właścicielem wszystkich domen, które będziesz przekierowywać, choć nie jest to konieczne
> Każda domena musi być przekierowana na tzw. nameserwery Twojego hostingodawcy. Dla przykładu, jeśli masz wykupiony serwer w netart.pl (nazwa.pl),
Twoje serwery nazw to: ns1.netart.pl, ns2.netart.pl, ns3.netart.pl.
Jeśli w Netmark.pl - ns1.netmark.pl
itd.
Przekierowanie ustalasz w panelu zarządzania domenami u Twojego rejestratora domen (poradzisz sobie z pewnością samodzielnie). > Wszystkie domeny musisz przypisać do swojego serwera. We wspomnianym nazwa.pl
musisz zrobić 2 rzeczy: dodać domenę samodzielnie w panelu active admin oraz wysłać mail na adres biuro@netart.pl
z prośbą o dopisanie domeny do Twojego serwera.
> Wszystkie domeny, które chcesz przekierować na 1 serwis muszą wskazywać na ten sam katalog na Twoim serwerze, w którym to katalogu ten serwis się znajduje (konkretnie: plik index.html, index.htm lub index.php).
> Pozostaje wrzucenie pliku tekstowego .htaccess do tego samego katalogu. W .htaccess robisz przekierowanie kilku domen na jedną wybraną. Pamiętaj, żeby zrobić również przekierowanie na www lub bez www. Stosuj tzw. przekierowanie 301. Więcej informacji technicznych na ten temat znajdziesz bez problemu w Sieci
Kiedy stosować przekierowanie kilku domen na 1 serwis? Takich sytuacji może być przynajmniej kilka.
Oto najczęściej spotykane.
> Zmieniasz koncepcję dla domeny, powiedzmy, firmowej
Masz domenę www.tanieiglaki.eu.
W chwili szukania domeny dla Twojego sklepu z iglakami domena z rozszerzeniem .pl była zajęta. Twoja decyzja padła na .eu (już wiesz, że to był błąd ;-). Pewnego razu sprawdzasz dostępność domen i... hura! www.tanieiglaki.pl
(swoją drogą: domena wolna w tej chwili) zwolniła się! Zatem rejestrujesz domenę z końcówką .pl i masz dwie domeny. I robisz przekierowanie 301 na domenę z rozszerzeniem .pl. Jeśli ktoś wpisze w przeglądarce starą domenę lub kliknie jakiś link z tamtą domeną, zostanie automatycznie przekierowany na domenę z rozszerzeniem .pl. Niekiedy taka zmiana może wyjść Ci naprawdę na dobre (tj. przejście na domenę .pl)
> Domena z myślnikiem czy bez?
No właśnie. Masz 2 domeny: www.dobra-firma.pl
i www.dobrafirma.pl.
Zdecyduj się na jedną z tych domen i zrób na nią przekierowanie drugiej domeny (o myślnikach w domenach pisałem w tipie#9).
> Wzmocnienie pod pozycjonowanie
Zdradzę Ci teraz jedną z tajemnic pozycjonerów. Rejestrujesz domenę, powiedzmy, www.tanie-domy-krakow.pl.
To fajna domena pod pozycjonowanie, ale beznadziejna na branding. Dodajmy, że nazwa Twojej firmy i strony firmowej to www.domines.pl (wolna ;-). Zatem pozycjonujesz obydwie domeny: domenę firmową / brandową spokojnie, mądrze, powoli, dobrymi tematycznymi linkami; domenę pod SEO w sposób szybszy, szerszy i mniej pedantyczny (chodzi Ci o w miarę szybkie efekty, nawet kosztem pewnego ryzyka). Po kilku miesiącach masz już wypozycjonowaną domenę www.tanie-domy-krakow.pl na frazy:
tanie domy krakow - 1 miejsce w Google
domy krakow - 4 miejsce
tanie domy - 8 miejsce
I teraz robisz przekierowanie 301 tej domeny na domenę firmową. Efekt? Siła wypozycjonowanego serwisu przechodzi na www.domines.pl (dokładnie: domeny)!
No właśnie. Kwestia jest sporna: kiedy domena jest "nielegalna"?
Mówię tutaj o sytuacji, gdy działasz lub możesz działać (lub nie działasz, ale sąd uzna, że jednak działasz ;-) na czyjąś szkodę. Nie koniecznie jakiejś marki - konkretnie znaku towarowego zarejestrowanego przez jakąś firmę; zobacz, czym jest znak towarowy - lecz również osoby fizycznej. Kiedy może wystąpić taka sytuacja? Np. wtedy, gdy:
> Masz w domenie zastrzeżony znak towarowy
Oczywiście zastrzeżony nie przez Ciebie, tylko przez kogoś innego. Powiedzmy, że masz domenę www.coca-cola-sklepy.pl (wolna). Dla Coca-Coli nie będzie stanowiło najmniejszego problemu odebranie Ci tej domeny, a Ty, możesz mieć kłopoty.
> Masz literówkę znaku towarowego w domenie
Np. rejestrujesz domenę www.oranhe.pl
(zarejestrowana; są pod nią linki reklamowe) i liczysz na ruch z powodu błędów osób, którym kliknie się w nazwie Orange literę "h" zamiast "g". Nie rób tego. Kwestia operatora Orange czy zapragnie odebrać Ci tę domenę; dodatkowo możesz zapłacić za działanie na szkodę...
> Masz domenę jednoznacznie identyfikującą jakąś osobę
Zapewne będzie to dość rzadki przypadek. Ale może zdarzyć się, że ktoś ma na tyle oryginalne i rzadkie nazwisko, że domena z jego nazwiskiem (częściej: imieniem i nazwiskiem) będzie jednoznacznie go określała. Powiedzmy, że chodzi o domenę www.iwo-kredensiarz.pl ;-).
Jeśli zarejestrujesz domenę z imieniem i nazwiskiem Iwa i umieścisz pod nią "brzydkie" treści (np. materiały dla dorosłych czy o przemocy), które mogłyby doprowadzać osoby odwiedzające ten serwis do przekonania, że Iwo ma coś z tymi treściami wspólnego - będziesz działać na szkodę Iwa (szkodzisz jego dobremu imieniu). Jeśli natomiast pod tą domeną umieścisz "normalny" serwis informacyjny o Iwie, nic złego Cię nie spotka. Nikt Ci domeny nie odbierze. Tylko co Ci po takiej domenie, hmm?
Wiele osób zajmujących się tematyką domen internetowych może polemizować z wymienionymi przeze mnie powyżej 3 grupami przypadków. Sąd może zachować się różnie. Nie zmienia to jednak faktu, że takie praktyki są nieetyczne i zdecydowanie Ci je odradzam. Jest mnóstwo innych sposobów na świetne domeny - nie musisz uciekać się do żerowania na czyjejś marce, nazwie, znaku towarowym czy nazwisku.
Prawdopodobnie myślisz, że jestem przeciwnikiem kupowania domen z drugiej ręki, mam rację? Powiem tak: jestem przeciwnikiem przepłacania za domeny. Po prostu spora część wycen domen jest wzięta z sufitu.
Nie będę się tutaj zajmował metodologią wyceny domen. Powiem Ci jednak, kiedy odkupienie od kogoś domeny może być sensownym rozwiązaniem.
> Nie masz pomysłu na domenę
Hmm, w zasadzie mam cichą nadzieję, że po tym kursie będziesz mieć pomysł - i to nie jeden czy dwa - na własną domenę / domeny. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie każdy jest na tyle kreatywny i pomysłowy, żeby sobie samemu opracować super domenę. W takim przypadku można przyjrzeć się oferowanym domenom (np. tutaj), wybrać coś i skontaktować się ze sprzedającym - być może się dogadacie cenowo i domena będzie Twoja. Dla przykładu, w tej chwili w sprzedaży jest domena www.mod.pl. Jeśli nie jesteś fanem M.O.D. (ja akurat jestem - Billy Milano wymiata! ;-), to może akurat myślisz nad domeną dla serwisu z wtyczkami, modułami i różnymi skryptami na strony WWW - domena www.mod.pl
będzie całkiem niezła.
> Twoja wymarzona domena jest zajęta
Tak bywa, nic nie poradzisz. I tak dobrze, jeśli akurat będzie na sprzedaż. Pozostaje tylko kwestia ceny. Pamiętaj jednak, że domena to inwestycja. Jeśli masz zamiar wydać np. 10000 zł na domenę, zastanów się, czy warto - czy Twoje korzyści przekroczą te zainwestowane 10 tys. Być może lepszym pomysłem będzie lekka zmiana strategii i zarejestrowanie innej, wolnej nazwy. Przemyśl to dobrze. Szczególnie na początku działalności biznesowej, gdy na wszystko brakuje kasy (skądś to znam ;-), wydanie kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy na domenę może nie być najlepszym krokiem, jaki możesz podjąć.
> Potrzebujesz domenę IDN do kompletu
Powiedzmy, że masz domenę www.wedki.pl. Przydałaby się jak diabli domena z ogonkiem (czyli IDN) do kompletu, tj. www.wędki.pl.
Kontaktujesz się zatem z właścicielem domeny (akurat wędki.pl jest na sprzedaż) i próbujesz dobić targu. Może być również odwrotna sytuacja: masz domenę IDN (np. www.gwoździe.pl)
i chcesz dokupić domenę bez ogonków (czyli www.gwozdzie.pl).
> Ktoś tanio sprzedaje
Zdarzają się sytuacje, że ktoś tanio sprzedaje jakąś domenę, bo np. nie znalazł pomysłu na jej zagospodarowanie. Jeśli stwierdzisz, że ta domena świetnie się nadaje na któryś z Twoich pomysłów biznesowych - bierz ją.
To w zasadzie temat na oddzielny kurs czy ebooka. Handel domenami na świecie kwitnie od dawna, a i w Polsce ma się coraz lepiej. Domeniarzy przybywa z każdym dniem. Każdy marzy o górze kasy ze sprzedaży domen - choćby tej jednej jedynej, która zmieni wszystko...
Marzycieli jest wielu, ale niewielu zarabia większe pieniądze. Sposobów na zarabianie na domenach jest kilka, ale nie będę o nich pisał. W Sieci znajdziesz sporo informacji w tym temacie. Napiszę Ci jednak, co myślę o rejestrowaniu domen na sprzedaż w przypadku zwykłego zjadacza chleba - nie domeniarza, który z tego żyje lub chociaż dorabia.
W tym poradniku staram się przedstawić Ci sposoby szukania odpowiednich domen dla Twojego biznesu, hobby, czy czego tam zapragniesz. Poszukując nazw dla siebie, niejednokrotnie wpadniesz na jakąś fajną, wolną domenę. Co wtedy zrobić? Możesz:
> zarejestrować ją i spróbować sprzedać
> zarejestrować i wykorzystać na własny użytek, np. wymyślając nowy biznes lub używając tę domenę jako dodatkową, przekierowującą na inny Twój serwis (zobacz tip#26)
> polecić tę domenę znajomemu, któremu się przyda - będzie Twoim dłużnikiem
> jeśli żaden z powyższych sposobów nie będzie Ci po drodze, możesz napisać gdzieś na forum czy blogu, żeby ktoś inny skorzystał
> możesz w końcu zapisać nazwę w kajecie z myślą, że może kiedyś ją zarejestrujesz i wykorzystasz do czegoś (jeśli oczywiście będzie wtedy wolna ;-)
Być może jesteś niezwykle kreatywną osobą. A do tego uwielbiasz grę słów, słowotwórstwo, rymy itd. Hmm, być może Twoim przeznaczeniem jest wymyślanie świetnych domen? Pamiętaj, cały czas jest niezliczona ilość świetnych domen do zarejestrowania. Jeśli masz talent w tym temacie, zainteresuj się domainingiem i zostań domainerem. Możesz mieć naprawdę fajny i przyjemny ebiznes. Choć ostrzegam - nie jest to przysłowiowa bułka z masłem.
Podsumowując: moja odpowiedź na pytanie, czy warto rejestrować domeny na sprzedaż, brzmi - warto, jeśli chcesz się zajmować na poważnie domainingiem. W przeciwnym wypadku, daj sobie raczej spokój.
No chyba, że wpadniesz przypadkiem - jak wyżej wspomniałem - na świetną, wolną nazwę, której nie potrzebujesz. Wtedy masz pewne szanse na zarobek. Domenę możesz wystawić na sprzedaż np. tutaj: https://ppd.pl/GieldaDomen.html
https://www.nazwa.pl/GieldaDomen.html
https://www.aftermarket.pl
(polecam)
lubhttp://www.sedo.com
Dzisiaj zajmiemy się 2 zagadnieniami związanymi z opracowywaniem domen. Będzie to usystematyzowanie Twojej wiedzy w tym temacie.
Jeśli chodzi o kwestie techniczne domen, musisz wiedzieć, że:
> Domena może mieć od 3 (generalnie) do 255 znaków. Skąd takie liczby? Bo najkrótsze rozszerzenie (domena najwyższego poziomu) jest 2-literowe (np. .pl, .eu i inne), a sama podsekcja (inaczej domena drugiego poziomu) może mieć nawet tylko 1 znak, np. www.a.pl.
Natomiast w nazwach domen europejskich minimum to 2 znaki (np. www.ab.eu
), a dla nazw domen globalnych - 3 (np. www.abc.com). 255 to limit znaków dla całej domeny, np. domena darmowy-kurs-pozycjonowania.pl
ma 30 znaków.
Maksymalna ilość znaków w nazwie domeny drugiego rzędu to 63 znaki (np. darmowy-kurs-biznesplanowania.pl
ma 29 znaków); wyjątek stanowi rozszerzenie .biz - tutaj maksymalnie 24 znaki.
> W domenie możesz stosować litery od a do z, a także cyfry od 0 do 9 oraz znak łącznika "-". Od 2006 roku możesz zarejestrować w naszym narodowym rozszerzeniu domeny ze znakami diakrytycznymi, czyli tzw. ogonkami (ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź). Warto w tym miejscu dodać, że rejestracja i odnawianie domen IDN jest znacznie tańsza od pozostałych.
> Łącznik (myślnik "-") nie może znajdować się na początku ani na końcu domeny oraz - w przypadku domen .eu i .pl - równocześnie na 3 i 4 pozycji nazwy.
Jest jeszcze kilka innych zasad, ale najprawdopodobniej nie będą Cię dotyczyły, dlatego nie chcę zaprzątać nimi Twej głowy.
Dobrnęliśmy do końca poradnika o wolnych domenach internetowych! Mam nadzieję, że pomogłem Ci w wyborze optymalnej domeny dla Twoich celów - prywatnych i/lub biznesowych.
Opinie umieszczone w Google są niezależne. Nie ma możliwości ich usunięcia, czy też zmiany treści. Można na nie jedynie odpowiedzieć. Są one wiarygodne, gdyż nie można nimi manipulować.
Opinie umieszczone w Google są niezależne. Nie ma możliwości ich usunięcia, czy też zmiany treści. Można na nie jedynie odpowiedzieć. Są one wiarygodne, gdyż nie można nimi manipulować.
Tworzenie stron Warszawa, Wrocław i Legnica | Teksty SEO pozycjonujące strony | Grafika na strony internetowe | Mapa strony | Polityka prywatności
Marynarska 54, 59-220 Legnica,, dolnośląskie, Polska,
tel.: +48 780 060 995,
pon. - czw. 8:00 - 16:00